Проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік
Проект
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії
Добромильської міської ради
від ___лютого 2025 року №____
__________О.МАЦЬКО
Програма
соціально-економічного та культурного розвитку
Добромильської міської територіальної громади
на 2025 рік
м.Добромиль
2025 р.
ЗМІСТ
ВСТУП
І. Аналіз виконання основних показників соціально-економічного розвитку Добромильської міської територіальної громади за 2024 рік.
ІІ. Основні напрямки діяльності для стабільного соціально-економічного та культурного розвитку території Добромильської міської територіальної громади у 2025 році.
2.1. Розвиток економічного потенціалу території Добромильської міської територіальної громади.
2.2. Залучення інвестицій для розвитку території Добромильської міської територіальної громади.
2.3. Підвищення фінансової незалежності місцевого бюджету та ефективності використання бюджетних коштів.
2.4. Реалізація політики у галузі будівництва, архітектури та земельних відносин.
2.5. Розвиток житлово-комунального господарства та інфраструктури.
2.6. Система надання якісних адміністративних послуг
2.7. Доступ до належного медичного обслуговування.
2.8. Розвиток освіти.
2.9. Розвиток фізичної культури і спорту.
2.10. Розвиток культури та туризму.
2.11. Підтримка сім’ї, дітей та молоді, а також громадян похилого віку, інвалідів, які потребують соціального обслуговування.
2.12. Охорона навколишнього природного середовища.
2.13. Підвищення рівня безпеки життя громадян. Цивільний захист, пожежна та техногенна безпека.
ІІІ. Фінансування Програми згідно заходів та цільових Програм.
ІV. Результати виконання Програми.
Додатки:
1. Перелік цільових програм на 2025 рік.
2. Перелік інвестиційних проектів до Програми соціально - економічного та культурного розвитку на 2025 рік
ВСТУП
Програма соціально-економічного розвитку Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік розроблена відповідно до Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засад державної регіональної політики та політики відновлення регіонів і територій», Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 № 621 «Про розроблення прогнозних i програмних документів економічного i соціального розвитку та складання проєкту державного бюджету».
Програма соціально-економічного розвитку Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік (далі - Програма) розроблена на основі аналізу поточної ситуації в територіальній громаді. Програма відповідає стратегічним та оперативним цілям Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2027 року (постанова Кабінету Міністрів України від 05.08.2020р. № 695), Стратегії розвитку Львівської області на 2021-2027 роки, Стратегії розвитку Добромильської територіальної громади на 2021-2027 роки.
Основною метою Програми є створення умов для повноцінного функціонування громади, зокрема, через зростання добробуту і підвищення якості життя населення, забезпечення зростання показників економічного розвитку, забезпечення сталого розвитку усіх територій громади, враховуючи всі виклики, що постають перед громадою.
Програма визначає цілі, завдання та основні заходи економічного і соціального розвитку Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік.
І. Аналіз основних показників соціально-економічного розвитку Добромильської міської територіальної громади за 2024 рік
Напрямок діяльності: Забезпечення життєдіяльності громади (відповідає Стратегічній цілі 1: Людський потенціал – створення умов для всебічного гармонійного розвитку мешканців Добромильщини).
Надання адміністративних послуг в громаді
Не дивлячись на всі виклики сьогодення, впродовж 2024 року ЦНАПом Добромильської міської ради впроваджувались нові послуги для мешканців громади. Загалом кількість наданих послуг зросла майже вдвічі, а саме з 3363 у 2023 році до 6177 у 2024 році.
Цього року у вересні місяці в ЦНАПі запрацювала станція з виготовлення закордонних паспортів та ID - карток. За 4 місяці роботи станції було видано 127 закордонних паспортів і 91 паспорт громадянина України у формі ID- картки.
Станом на сьогодні згідно з рішенням міської ради у ЦНАП Добромильської міської ради надається 225 видів послуг. Найчастіше мешканці громади звертались за :
- Послугами з реєстрації місця проживання – 274
- Знятт з реєстрації місця проживання – 206
- Витяги про реєстрацію місця проживання - 1999
- Державна реєстрація смерті - 257
Державна реєстрація шлюбу - 20
- Послугою « Є – Малятко» - 23.
- Видача витягів з ДЗК (державного земельного кадастру) – 312.
- Витяги про нормативно-грошову оцінку - 92
- Паспортними послугами (ID -91, закордонний -127, вклейка фото-44)
- Послуги у сфері містобудування та архітектури -5
- Послуги Держпродспоживслужби -3
- Заява на поховання (одноразова допомога) -21
- повідомлення про пошкоджене майно - 8
- інформаційні довідки з ДРРП -59
- Витяг військовозобовязаним - 978
- Заяви на отримання компенсації на комунальні послуги - 442
- Інші довідки - 1216
Загальна сума коштів за надання адміністративних послуг у 2024 році склала 149 346 грн ( у 2023 році - 65 622 грн.)
Соціальний захист в громаді
Робота відділу Служба у справах дітей Добромильської міської ради за 2024 рік
Відповідно до чинного законодавства України відділ Служба у справах дітей Добромильської міської ради забезпечує соціально-правовий захист всіх дітей, а особливо тих, які потребують додаткової уваги з боку держави: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Упродовж 2024 року працівником відділу проводилась робота щодо організації заходів соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування та запобігання соціальному сирітству.
Станом на 01.01.2025 року на первинному обліку відділу Служба у справах дітей Добромильської міської ради перебуває 21 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. З них: 10 дітей-сиріт, 11 дітей, позбавлених батьківського піклування. 14 перебуває під опікою/піклуванням громадян, 2 у Добромильській спеціальній школі на повному державному утриманні, 2 у прийомній сім’ї, 3 дітей в дитячому будинку сімейного типу на повному державному утриманні.
В Добромильській міській територіальній громаді створено та функціонує одна прийомна сім’я, у якій виховується 3 прийомних дітей, позбавлених батьківського піклування .
Працівником відділу Служба у справах дітей систематично проводяться обстеження умов проживання сімей опікунів/піклувальників та прийомної сім’ї. Фактів неналежного виконання опікунських обов’язків не виявлено. Служба у справах дітей забезпечує ведення обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштованих до прийомних сімей. На кожну дитину-сироту, та дитину, позбавлену батьківського піклування, затверджується та щороку поновлюється індивідуальний план соціального захисту дитини. План затверджується на комісії з питань захисту прав дитини. Також, щороку складається висновок про стан утримання, навчання та виховання дитини-сироти чи дитини позбавленої батьківського піклування в сім’ї опікуна/піклувальника чи прийомній сім’ї.
Працівником відділу Служба у справах дітей забезпечується ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. З метою раннього виявлення і обліку сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, і дітей, які в них виховуються, працівниками служби проводиться відповідна профілактична робота. Станом на 01.01.2025 року на обліку служби у справах дітей перебувало 9 дітей, які проживають у 4 сім’ях даної категорії, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. Протягом 12 місяців поточного року з такого обліку знято 1 дитину в зв’язку із досягнення повноліття.
16 дітей перебувають на обліку як такі, що постраждали від військових дій та збройних конфліктів. З цими сім’ями систематично проводиться профілактична робота та постійно обстежуються умови проживання і утримання дітей. Також, на контролі перебуває питання навчання цих дітей онлайн. В разі погіршення ситуації в сім’ї, батьків дитини запрошують на комісію з питань захисту прав дитини для вияснення питання.
Так, впродовж 12 місяців 2024 року відділом Служба у справах дітей Добромильської міської ради підготовлено та проведено 9 засідань комісій з питань захисту прав дитини на яких розглянуто 34 питань щодо виконання батьківських обов’язків громадянами відносно своїх дітей, призначення опіки та піклування, надання дозволів на вчинення правочинів з майном, надання висновків про доцільність позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дітей та ін.
Службою у справах дітей спільно з представниками зацікавлених структурних підрозділів проведено 13 профілактичних рейдів ( «Діти Вулиці», «Підліток», «Вокзал»), під час яких обстежено 24 сім’ї, що опинились в складних життєвих обставинах.
Протягом 12 місяців 2024 року працівником відділу Служба у справах дітей взято участь в п’ятьох судових засіданнях.
Відділом Служба у справах дітей протягом року підготовлено 34 проектів рішень виконкому, 2 висновки відділом Служба у справах дітей про визначення місця проживання дитини з одним із батьків, 3 висновки про доцільність призначення опіки/піклування,5висновків щодо надання дозволів на вчинення правочинів з майном, 12 висновків, про надання статусу «Дитина-війни», 2 висновки про недоцільність позбавлення батьківських прав одного з батьків, 1 висновок про позбавлення батьківських прав одного з батьків.
Відповідно до вимог постанови КМУ від 13 вересня 2017 року № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів» у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин заклад освіти невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.
Так, відділом Служба у справах дітей проведено профілактичні бесіди з батьками, щодо залучення 3 дітей до навчання. Стосовно 3 дітейвищі навчальні заклади просили надати дозвіл на відрахування.
Із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку відділу Служба у справах дітей, 6 дітей мають житло на праві власності, 13 дітей - на праві користування і 2 дітей не мають житла.
В січні місяці 2024 року відділ Служба у справах дітей отримав всі необхідні доступи і тепер може працювати в ЄІАС «Діти». Єдина організаційно-технічна, інформаційно-аналітична система, призначена для накопичення, зберігання, обліку, пошуку та використання даних про дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які можуть бути усиновлені, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, які тимчасово переміщені (евакуйовані) на території України, де не ведуться воєнні (бойові) дії, або за межі України, кандидатів в усиновлювачі, потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, та усиновлювачів, патронатних вихователів.
Станом на 01.01.2025 року відділом Служба у справах дітей створено і систематично поновлюються електронні обліково-статистичні картки на кожну дитину яка перебуває на обліку в службі відповідно до особової справи кожної дитини в паперовому варіанті, також вносяться дані про опікунів, піклувальників, проходження медоглядів дітьми, встановлених діагнозів. Інформація вноситься в електронний банк користувачами на трьох рівнях: місцевому, регіональному та центральному (Мінсоцполітики та Нацсоцслужба).
В жовтні 2024 року працівниквідділу служби взяли участь в навчанні «Організація роботи із захисту прав дітей у територіальній громаді», про що отримав свідоцтва про підвищення кваліфікації.
До новорічно-різдвяних свят відділом Служба у справах дітей запрошено сім’ї, які перебувають на обліку в приміщення Добромильської міської ради та вручено їм солодкі подарунки.
З метою вчасного виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, випадків жорстокого поводження з ними, виникнення безпосередньої загрози життю або здоров’ю дитини, надання таким дітям допомоги в межах повноважень і своєчасного інформування про них відповідних суб’єктів відділ Служба у справах дітей співпрацює зстаростинськими округами,інспектором СЮП ВП Самбірського РВП у Львівській області,старшим поліцейським офіцером громади,центром надання соціальних послуг Добромильської міської ради, працівниками управління соціального захисту населенняДобромильської міської ради, відділом освіти, культури , спорту та туризмуДобромильської міської ради, КНП Добромильської міської ради «Добромильська районна лікарня» .
Робота Центру надання соціальних послуг Добромильської міської ради у 2024 році
Центр надання соціальних послуг Добромильської міської ради діє відповідно до повноважень, наданих рішенням Добромильської міської ради від 23.12.2020 року №27 «Про створення Центру надання соціальних послуг Добромильської міської ради», та згідно Положення про Центр надання соціальних послуг Добромильської міської ради.
Основним завданням Центру є ведення соціальної роботи та надання соціальних послуг особам/сім'ям, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.
Основними принципами діяльності Центру є законність, додержання і захист прав людини, системність, комплексність, адресність та індивідуальний підхід, доступність та відкритість, добровільність вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг, відповідальність за дотриманням етичних та правових норм під час надання послуг, дотримання державних стандартів соціальних послуг, максимальна ефективність використання бюджетних коштів.
Штатна чисельність працівників Центру надання соціальних послуг становить 15 осіб , фактично працюючих - 15 осіб.
Центром надання соціальних послуг надаються такі соціальні послуги:
- догляд стаціонарний;
- інформування;
- консультування;
- кризове та екстрене втручання;
- соціальний супровід;
- представництво інтересів;
- посередництво;
- соціальна профілактика.
В установі створено відділення стаціонарного догляду, що знаходиться за адресою : с. Міженець, вул. Газовиків, 14Б. У ньому відповідно до Державного стандарту надання соціальних послуг надається послуга «догляд стаціонарний». Впродовж 2024 року дану послугу було надано 24особам похилого віку. Вибуло у 2024 році : у зв’язку зі смертю – 8 осіб, у зв’язку з вибуттям на постійне місце проживання додому – 2 особи. На сьогодні у відділенні перебуває 12 осіб. Соціальні послуги надаються безоплатно та платно. На платному перебуванні знаходилося 3 особи .
Вартість перебування особи у закладі становила 12430,56 грн. в місяць. Дохід від надання платних послуг у відділенні стаціонарного догляду за 2024 рік становить 47567,71 грн, що в чотири рази перевищує надходження в порівнянні з 2023 роком. На рахунок Центру надання соціальних послуг Добромильської міської ради ПФУ було перераховано 289640, 61 грн. Сума благодійних внесків становила 21211,12 грн ( продукти харчування, засоби реабілітації, медтехніка).
Впродовж 2024 року мешканці відділення стаціонарного догляду безперебійно забезпечувалися продуктами харчування, засобами гігієни, медикаментами. Було проведено медичний огляд підопічних лікарями Добромильської лікарні.
У 2024 році проведено косметичний ремонт у 2-х кімнатах, коридорі та приміщенні кухні, придбано принтер “Сапоп”, ноутбук та дві зарядні станції EcoFlow. Ведеться постійна співпраця з благодійним фондом ELEOS м. Львів, БФ “Право на захист”, БФ “Help Age”, волонтерами.
Одним із напрямків діяльності Центру надання соціальних послуг Добромильської міської ради є професійна допомога сім'ям з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, у визначенні причин власних проблем і подальший спільний пошук можливостей для їхнього вирішення шляхом надання комплексу соціальних послуг. Спільно зі Службою у справах дітей Добромильської міської ради та представниками поліції впродовж 2024 року відвідано 25 сімей, в яких виховуються 65 дітей. В ході рейдів батькам роз’яснювалися наслідки невиконання батьківських обов’язків. Відповідно було складено акти оцінки потреб даних сімей. За рішенням виконавчого комітетувід 07.09.2023 року № 371, від 07.09.2023 року № 373, від 05.04.2023 року №76, від 05.04.2023 року №298, від 07.07.2022 року №192,від 28. 08.2024 року №90, від 27.07.2021 року №75, від 27.03.2024 року №28, від 06.12.2021 року №127, від 03.12.2021 року №125 здійснювався соціальний супровід 9 сімей, в яких виховується 10 дітей. Треба зазначити, що сім’ї прислухаються до порад представників Центру надання соціальних послуг, спостерігається позитивна динаміка соціального супроводу, про що складено відповідні висновки до актів оцінки потреб.
З дітьми та опікунами проводиться профілактична робота щодо попередження булінгу в родині, насильства в сім’ї. Ведеться постійна інформаційна робота щодо отримання соціальних виплат та пільг, надається допомога в оформленні відповідних документів.
Центром надання соціальних послуг до 31.08.2024 року надавалася послуга соціального супровіду дитячого будинку сімейного типу, де виховувалися 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що знаходиться у м. Добромилі (батьки –вихователі – Шатинська Марта та Шатинський Микола). З 01.09.2024 року послуга соціального супроводу надається прийомній сім’ї, де виховуються 3 дітей, позбавлених батьківського пілування, що знаходиться у м. Добромилі (батьки –вихователі – Шатинська Марта та Шатинський Микола). Відповідно проводяться зустрічі з дітьми, вивчаються їхні проблеми та побажання, складено індивідуальні плани супроводу кожної дитини.
Центром надання соціальних послуг ведеться робота по боротьбі з насильством на території нашої громади та попередженні його проявів. Відповідно до інформації поліції Центром надання соціальних послуг було відвідано 45 сімей, в яких проявлялося домашнє насильство. З насильниками та потерпілими велися бесіди про наслідки, які можуть бути після повторного прояву насильства та щодо попередження насильства. Про всі випадки складено відповідні Акти оцінки потреб та висновки до них. Згідно з інформацією поліції ведеться облік осіб, які потерпіли від домашнього насильства, та облік осіб, які вчиняли домашнє насильство.
Важливим напрямком діяльності Центру є проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів з питань попередження шкідливих звичок серед підлітків, підготовки молоді до відповідального батьківства, профілактики вчинення насильства. Загалом за період 2024 року груповою роботою охоплено 310 осіб.
Впродовж 2024 року у Центрі надання соціальних послуг ведеться робота з внутрішньо переміщеними особами, які постраждали внаслідок ведення бойових дій на території нашої держави. Їм в основному надавалися соціальні послуги консультування( в кількості 123 послуг (123 особи)), інформування( в кількості 123 послуг (123 особи)). Постійно вивчаємо потреби внутрішньо переміщених осіб, скеровуємо їх до благодійних фондів, допомагаємо отримувати гуманітарну допомогу.
Працівники Центру надання соціальних послуг постійно беруть участь у проведенні навчань при Львівському обласному центрі соціальних служб, у вебінарах та ZOOM-нарадах з питань надання соціальних послуг у період воєнного стану.
Впродовж року на території громади було організовано прийом населення представниками фонду “Горіховий дім”, де надавалися медичні та психологічні послуги. В ході цього заходу було надано послуги 92 особам. Окрім того, у 2024 році на території нашої громади працював також і БФ “Шпиталь Шептицького” у рамках спільного українсько-швейцарського проєкту “Діємо для здоров’я”. Послуги було надано 50 мешканцям громади.
Ведеться співпраця з благодійними фондами, організовано написання листів до Святого Миколая за сприяння Мальтійської служби. Діти з сімей, що опинилася в складних життєвих обставинах, отримали подарунки від Мальтійської служби допомоги ( 7 дітей).
Робота Центру надання оціальних послуг впродовж 2024 року висвітлювалася на офіційній сторінці за посиланням https://www.facebook.com/share/g/19pzSUWMC9/?mibextid=wwXIfr .
У 2025 році основною діяльністю Центру надання соціальних послуг буде надання послуги «догляд стаціонарний» у відділенні стаціонарного догляду. Розглядатиметься можливість розширення кількості ліжко-місць, заплановано поточний ремонт кімнат та кухні. Окрім того, вестиметься робота щодо вдосконалення соціальних послуг на території громади, зокрема соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та догляду на професійній основі. Більше уваги приділятиметься роботі з молоддю щодо попередження насильства в родинах, ведення здорового способу життя. Організовуватимуться зустрічі з представниками ГО “Рідні” та ГО “Жіночі перспективи” з метою попередження насильства в сім’ї, попередження випадків торгівлі людьми та ризиків потрапляння сімей в складні життєві обставини. Центром надання соціальних послуг вестиметься робота щодо ознайомлення населення з послугою патронатного вихователя.
Основним завданням Центру надання соціальних послуг у 2025 році є охоплення певними видами соціальних послуг якомога більше населення громади з метою забезпечення комфортного проживання осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Робота відділу соціального захисту населення Добромильської міської ради
Працівниками відділу соціального захисту населення протягом 2024 року було прийнято і опрацьовано 2346 заяви від жителів громади. З них :
831 заяв – на всі види соціальних допомог;
502 заяви – для призначення субсидій на комунальні платежі;
223 заяви – для призначення пільг ;
320 заяв – для взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ;
148 заява – для видачі посвідчення жителя гірської зони ;
322 заяви – для інших видів допомог.
Спеціалістами відділу проведено 1105 консультацій з питань застосування законодавства щодо соціальної підтримки населення, надання соціальних послуг, захисту прав та інших питань віднесених до компетенції відділу.
Згідно постанови КМУ від 05.04.2012р.№ 321(зі змінами від 14.04.2021р. №362) «Про затвердження порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації», прийнято пакети документів на забезпечення технічними засобами реабілітації від 113-х осіб.
А саме:
35 - ортопедичне взуття по 2 пари ,
12 – крісло колісне,
4- протези молочної залози та ліфи для кріплення,
3 – протипролежневих матраци,
6 – протези нижніх кінцівок,
20 – крісло-стільці з санітарним оснащенням,
1 – протези нижніх кінцівок для купання,
5- електро скутери,
15 - палиці,
12- ліктьові милиці
та передано до Самбірського управління соціального захисту населення електронним засобом захищеного зв’язку та в паперовому виді .
Відповідно до «Програми соціального захисту осіб з інвалідністю по зору та слуху » виплачено одноразову адресну допомогу в сумі – 41 000,00 грн., з місцевого бюджету .
Також була виділена з місцевого бюджету одноразова допомога членам сімей загиблих Захисників та Захисниць України в сумі 160 000,00 грн , згідно з прийнятою Програмою соціального забезпечення сімей загиблих військовослужбовців.
В Добромильській міській раді впроваджений механізм призначення і виплати компенсації за догляд на непрофесійній основі особам, які надають соціальні послуги без провадження підприємницької діяльності. Протягом 2024 року було виділено з бюджету 348 785,99 грн.
Завдяки співпраці відділу з КЗ ЛОР «Центром моніторингу соцпрограм» маємо можливість профінансувати ряд програм з коштів обласного бюджету.
В 2024 році було відшкодовано - 16 968, 00 грн , призначених на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Виплачено грошову компенсацію на бензин та технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування в сумі - 8 251,50грн.
Було проведено виплату одноразової адресної допомоги ветеранам УПА в сумі - 2920,00 грн.
Також згідно ст..1-3, 1-2 ЗУ « Про реабілітацію жертв політичних репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991р.р та потерпілим від політичних репресій» виплачено одноразову допомогу в сумі - 75 920,00 грн.
Жителями нашої громади отримано одноразові грошові допомоги від депутата Львівської обласної ради Гички М.М. в сумі – 20 500,00 грн. з коштів обласного бюджету.
Багато уваги було приділено відпочинку та оздоровленню дітей. В 2024 році відпочили та оздоровились 5 дітей в Дитячому оздоровчому таборі «Артек – Прикарпаття» м.Трускавець, загальна вартість путівок - 64 400,00 грн. Відпочивали діти –сироти ; діти позбавлені батьківського піклування; діти, що знаходяться на диспансерному обліку; діти з багатодітних та малозабезпечених сімей ; діти внутрішньо переміщених осіб ; талановиті та обдаровані діти ; діти з будинку сімейного типу,які позбавлені батьківського піклування.
Повномасштабне військове вторгнення росії на територію України принесло в нашу громаду багато страждань та болючих втрат. На даний час в нашій громаді налічується 29 загиблих(померлих) учасників бойових дій , сиротами залишилось 14 дітей. Також є 12 Захисників , які пропали безвісти .
Особи з інвалідністю 1-2-3 групи внаслідок війни з числа осіб, які брали участь в захисті України отримали - 40 000,00 грн. на реабілітацію.
В загальному за 2024 рік з обласного бюджету було спрямовано жителям громади – 228 959,50 грн.
Також спеціалістами відділу ведеться поточна робота, а саме: прийом заяв для призначення усіх видів допомог, консультування з питань соціального характеру, складання звітності, оформлення запитів до установ та організацій з питань, що належать до компетенції відділу.
Освітня галузь
Протягом 2024 року відділ освіти, культури, спорту та туризму Добромильської міської ради працював над вдосконаленням та підтримкою ключових напрямів розвитку громади. У непростих умовах досягнуто чимало важливих результатів в таких галузях як: дошкільна освіта, загальна середня освіта, інклюзивна освіта, спорт, туризм, культура.
Завдання відділу освіти, культури, спорту та туризму Добромильської міської ради: «Розвиток якісної освіти, рівень якої впливає на ефективність соціальної інтеграції нового покоління, його готовність до самостійного життя, успішної діяльності в сучасному світі». Напрямок діяльності: «Створення безпечного середовища для успішної організації освітнього процесу. Розвиток мережі закладів освіти відповідно до потреб громади».
Діяльність відділу освіти, культури, спорту та туризму Добромильської міської ради в звітній період здійснювалась в умовах правового режиму воєнного стану, спричиненого агресією російської федерації проти українського народу.
З перших днів по даний час повномасштабного вторгнення освітяни нашої громади активно та організовано долучалися до волонтерського руху.
В умовах війни значних змін зазнала і форма надання освітніх послуг мешканцям громади, адже збереження життя дітей стало пріоритетним. З цією метою впродовж 2024 року задля створення безпечного освітнього середовища на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з військовими діями працівники відділу здійснили моніторинг закладів освіти на готовність в них захисних споруд цивільного захисту до нового навчального року. Результатом роботи моніторингу з 01 вересня в закладах був розпочатий освітній процес в очному режимі.
Сучасний етап розвитку освіти – системна трансформація галузі, головною метою якої є висока якість освіти на всіх рівнях: від непідробленого зацікавлення в навчанні початківців – до формування життєвонеобхідних компетентностей здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти й успішної їх самореалізації.
Реформування освітньої галузі – це відповідь на суспільний запит, адже саме освіта забезпечує якість людського капіталу, який є основою економічного розвитку країни. Упродовж 2023-2024 навчального року Міністерством освіти і науки України було продовжено стратегічний курс на реформування усіх сфер освіти. Зокрема, запущена трансформація мережі закладів загальної середньої освіти, продовжено реформу Нової української школи базової освіти.
Освітня галузь Добромильщини – динамічна система, яка постійно розвивається, удосконалюється для забезпечення права кожного на якісну освіту:
- вихованці дошкільної освіти отримують знання, що максимально відповідають їх потребам;
- перед здобувачами освіти закладів загальної середньої освіти – цілий світ новітніх інформаційних форматів;
- нові освітні можливості й умови – для дітей з особливими потребами; престижність, самореалізація, конкурентоспроможність – для здобувачів освіти випускних класів.
У 2023-2024 навчальному році в 11 закладах освіти та двох філіях Добромильської міської ради функціонувало 106 класів, в яких навчалося 1447 здобувачів освіти. З вересня 2024 – 2025 навчального року в 96 класах 9 закладах загальної середньої освіти розпочали навчання 1377 здобувачів освіти з них внутрішньо переміщених осіб 55 здобувачів освіти. Середня наповнюваність класів складає 14,3.
Освітній процес у закладах освіти протягом навчального року здійснювався за очною формою навчання.
Серед 67 випускників, які здобули повну загальну середню освіту в 2024 році– 12 здобувачів освіти нагороджено золотими медалями, 135 випускників здобули базову загальну середню освіту, з них 16 здобувачів освіти отримали свідоцтво з відзнакою, 142 четвертокласники одержали свідоцтво про здобуття початкової освіти.
Високий результат успішності 200 балів з Національного мультипредметного тестування з української літератури склала Ледахівська Віолетта, здобувачка освіти закладу загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів с. Нове Місто Добромильської міської ради. Нагороджена грамотою, грошовою винагородою 2000,00 грн. та цінними подарунками.
На території Добромильської міської ради працює 4 заклади дошкільної освіти: заклад дошкільної освіти «Казка» м. Добромиль, в якому виховується 116 дітей у 6 групах (з них 3 інклюзивні); заклад дошкільної освіти «Колосок» смт. Нижанковичі, в якому виховується 50 дітей у 3 групах, заклад дошкільної освіти «Веселка» с. Міженець, в якому виховується 32 дітей у 2 групах, заклад дошкільної освіти «Струмочок» с. Нове Місто, в якому виховується 18 дітей у 1 групі, а також 4 короткотривалі групи при 4 закладах загальної середньої освіти в яких виховується 36 дітей. Діти 5-6 років 100% охоплені дошкільною освітою.
Не втратили своєї актуальності акції, тематичні дні та тижні, свята та розваги економічного змісту, які традиційно щороку проводяться у закладах дошкільної освіти.
Вихователі закладу постійно співпрацюють з батьками надаючи консультації, поради щодо формування у дошкільнят навичок економічно, соціально-доцільної поведінки у контексті освіти для сталого розвитку.
Враховуючи демографічну ситуацію, з метою ефективного використання творчого потенціалу педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, раціонального використання навчально-методичної та матеріальної бази, їх зміцнення та модернізація, відділом освіти, культури, спорту та туризму здійснено аналіз наявної мережі закладів загальної середньої освіти на території Добромильської міської ради, затвердженопроєкт трансформації мережі на період до 2027 року, де враховані демографічні прогнози розвитку, а також сплановані заходи щодо оптимізації мережі закладів освіти на території Добромильськоїміської ради.
Аналізуючи роботу закладів освіти слід відмітити, що здобувачі освіти беруть активну участь в різноманітних конкурсах, олімпіадах, проєктах, фестивалях художньої самодіяльності, спортивних змаганнях тощо.
Останнім часом спостерігається активність здобувачів освіти у різноманітних культурно-освітніх ініціативах. Діти із задоволенням долучаються до онлайн-конкурсів, інтернет-олімпіад, інтернет-конкурсів, дистанційних проєктів, цікавих марафонів, незвичайних флешмобів, конкурсів медіатворчості, відео-конференцій, благодійних аукціонів тощо. Багато заходів допускають «заочну» та «дистанційну» форму участі, змінились і формати проведення. Сучасні здобувачі освіти вправно шукають інформацію в медіапросторі, швидко її опрацьовують та створюють інформаційні моделі, проєкти, ведуть власні сторінки, блоги.
Сучасні діти чимало свого часу проводять онлайн. Гаджети стали невід'ємною частиною їх життя – і це реальність сьогодення.
На всіх етапах розвитку закладу освіти головним завданням було й залишається підвищення професійної майстерності педагогів. Удосконалення професійної майстерності учителя є головною умовою його успішної, творчої праці.
Нова українська школа потребує нового вчителя, нових поглядів, нових підходів, нових звершень.
В умовах карантину, воєнного стану педагоги опанували сучасні онлайн-інструменти для дистанційного навчання, активно використовували знання на практиці, а також питання розробки онлайн уроків в умовах дистанційного навчання, зокрема з використанням нових сервісів Duo, Meet, ZOOM, Classroom, Jamboard.
Свою діяльність вчителі спрямовували на пошук наукових новинок, на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання і виховання дітей, а головне - на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем. Це сприяє активізації творчого потенціалу педагога, підвищенню професійного та методичного рівня сучасного вчителя, формуванню педагога-новатора, спонукає до самоосвіти.
Станом на 01 вересня 2024 року в закладах освіти працює 234 педагогічні працівники. З них – 12 сумісників, 31 пенсіонер.
Будуючи виховну систему закладу освіти, педагоги керуються основними нормативними документами Уряду, МОН України, державними, комплексними, обласними та міськими програмами.
Педагогічні працівники значну увагу приділяють виховній роботі, спрямовуючи її на розвиток естетичних смаків, творчих здібностей дітей, виховання національної свідомості в своїх здобувачів освіти, залучаючи їх до скарбів народної творчості, традицій і звичаїв.
Результати засвідчують, що з кожним роком зростає активність здобувачів освіти до участі різного роду конкурсах, де вони показують хороші результати і отримують дипломи різного ступеня. Це свідчення того, що наші вчителі на правильному шляху: заклад освіти розвиває допитливість здобувачів освіти, їх пізнавальну активність, формує всебічно розвинену особистість здобувача освіти.
Проаналізувавши результативність усіх форм роботи, враховуючи те, що продовжується реалізація нового Державного стандарту базової загальної освіти перед педагогами постають завдання:
- формувати необхідні для успішної самореалізації в суспільстві ключові і предметні компетентності;
- орієнтувати освітній процес на потреби учня в освітньому процесі, дитиноцентризм;
- ініціювати нову, глибшу залученість родини до побудови освітньої траєкторії дитини, педагогіку, що ґрунтується на партнерстві між учнем, вчителем і батьками;
- спрямувати навчання, виховання і розвиток на формування загальнолюдських цінностей особистості, зокрема морально-етичних та соціально-політичних;
- створити умови для різнобічного розвитку особистості дитини відповідно до її вікових та індивідуальних психо-фізіологічних особливостей;
- акцентувати увагу на розвитку необхідних життєвих і соціальних навичок, що забезпечують її готовність до продовження навчання в старшій школі;
- наголошувати на необхідності оволодіння учнями способами навчальної діяльності, що дає змогу добре засвоїти новий зміст і набути компетентності для життя та набути досвід взаємодії з іншими людьми;
- пропагувати здоровий спосіб життя, здорове харчування для покращення фізичного та психологічного здоров'я дітей;
- приділяти увагу дітям, які потребують особливого психолого-педагогічного супроводу, співпрацювати з фахівцями інклюзивної, медичної, соціальної, логопедичної служб;
- розвивати творчий потенціал школярів через раціональне використання годин варіативної складової навчального плану для успішної самореалізації учня як особистості, громадянина;
- використовувати, поглиблювати, вдосконалювати різнобічні досягнення дошкільного періоду;
- відстежувати сучасні тенденції та методики, працювати над упровадженням нових форм роботи, пошуком нових систем виховання, використовуючи різні види педагогіки партнерства;
- розвивати та вдосконалювати рівень професійних навичок, використовувати академічну свободу, самостійно обирати методи, стратегії, способи і засоби навчання, вивчати передовий педагогічний досвід, поширювати методичні та дидактичні матеріали.
В 2024 році придбано обладнання для навчальних кабінетів Нової української школи (НУШ-2023) на суму 907034,00 грн.(кошти державного бюджету 816034,00 грн. та співфінансування місцевого бюджету 91000,00 грн.), (НУШ-2024) на суму 963637,00 грн.(кошти державного бюджету 867273,00 грн. та співфінансування місцевого бюджету 96364,00 грн.). Обладнано осередок кабінету Захисту України в ОЗНЗ ЗСШ І – ІІІ ст. м. Добромиль на суму 1300000,00 грн. (кошти державного бюджету 1170000,00 грн. та співфінансування місцевого бюджету 130000,00 грн.).
Завдяки наявному новому обладнанню матеріально-технічна база кабінетів закладів освіти перейшла на сучасний рівень, що дало можливість створити інноваційне середовище, в якому здобувачі освіти отримують навички та вміння самостійно здобувати знання, можуть їх застосовувати у практичній діяльності.
Одним з пріоритетних напрямків діяльності закладів загальної середньої освіти була робота з обдарованими здобувачами освіти. В 2024 році продовжує діяти Програма «Підтримки дітей Добромильської міської ради; призерів обласних, районних Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2023-2024 навчальному році» в рамках якої передбачена грошова винагорода переможцям ІІ – ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів та вчителям що підготували призерів. На реалізацію програми в 2024 році профінансовано коштів місцевого бюджетуна суму 75197,72 грн..
Здобувачі освіти нашої громади активно беруть участь у конкурсі з української мови імені Петра Яцика. Маємо призерів І та ІІ етапу конкурсу.
Всі заклади мають доступ до мережі Інтернет та обладнані безпровідною локальною мережею Wi-Fi включаючи укриття задля якісної організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання в умовах правового режиму воєнного стану.
Всі заклади мають персональні комп’ютери та портативні ПК,принтери та багатофункційні пристрої.
Серед 14 закладів освіти громади 3 заклади загальної середньої освіти мають ПРУ 11 закладів освіти мають найпростіші укриття. Усі захисні споруду цивільного захисту готові до навчального процесу в умовах війни.
Невід’ємною складовою системою безперервної освіти є позашкільна освіта (сфери культури), спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, здобувачів освіти і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
В громаді успішно функціонує Добромильська школа мистецтв Добромильської міської ради - позашкільної освіти (сфери культури), в якому навчаються178 здобувачів освіти у 18 класах, таких спеціальностей: клас сольного співу; фортепіано; гітара; баян, акордеон ; скрипка; бандура, сопілка ; цимбали; саксофон, кларнет , труба;театральне мистецтво;художнє мистецтво;хореографічне мистецтво;шаховий гурток. Здобувачів освіти навчають – 19 викладачів (9 викладачів вищої категорії, 3 викладачі першої категорії, 7 молодих спеціалістів).
Залучення дітей, здобувачів освіти до участі в гуртках та заняттях за напрямами позашкільної освіти (сфери культури) є також дієвим засобом попередження злочинності та правопорушень серед учнівської молоді.
З метою створення комфортних умов для навчання дітей з особливим освітніми потребами заклади загальної середньої освіти громади оснащені пандусами. В 6 закладах загальної середньої освіти Добромильської міської ради були створені належні умови навчання для 15 здобувачів освіти з особливими освітніми потребами, які навчаються у 14 інклюзивних класах. В одному закладі дошкільної освіти «Казка» м. Добромиль організовано інклюзивне навчання для 3 дітей.
В кожному освітньому закладі, де організовано інклюзивне навчання, оформлена ресурсна кімната, яка укомплектована обладнанням загального колекційного призначення.
Організація регулярного безоплатного перевезення здобувачів освіти та педагогічних працівників до закладів освіти та додому є складовою забезпечення освітнього процесу в закладах освіти.
У 2024 році за межею пішохідної доступності проживає 544 здобувачі освіти. Усі вони користуються безкоштовними послугами перевезення, яке здійснюється вісьма шкільними автобусами. Загальна протяжність маршрутів 593 км.
Підвезення учасників освітнього процесу до місць навчання та у зворотному напрямку здійснюється шкільними автобусами, які регулярно проходять технічні огляди. Підвезення здобувачів освіти здійснюється виключно за встановленими та затвердженими маршрутами, посадка та висадка здобувачів освіти відбувається лише у визначених місцях з дотриманням усіх необхідних вимог безпеки та правил дорожнього руху. У кожному шкільному автобусі присутній черговий, який супроводжує дітей до місць навчання та у зворотному напрямку.
Протягом звітного періоду проводилась належна робота щодо реалізації принципів соціального захисту учасників освітнього процесу в закладах освіти громади. Для здобувачів освіти громади працює Програма відпочинку та оздоровлення дітей Добромильської територіальної громади у ЦНПВ ім. Кирила Осьмакав с. Сприня Самбірського району Львівської області.
Метою Програми є організація повноцінного оздоровлення та відпочинку дітей, зміцнення здоров’я дитячого населення Добромильської територіальної громади шляхом удосконалення системи оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечення державних гарантій щодо доступності та якості оздоровчих та відпочинкових послуг. Обсяг фінансування програми на 2024 рік – 180000,00 грн.
Харчуванням в 2024 році забезпечені усі заклади закладів загальної середньої освіти. Вартість харчування на одного здобувача освіти вдень складає 40 гривень.
Відповідно до постанов КМУ від 04.10.2024 р. №1145 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчування учнів початкових класів ЗЗСО у 2024 році», від 24.03.2021 р. №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» організовано з жовтня 2024 року безоплатне одноразове харчування для всіх учнів початкових класів за кошти державного бюджету та місцевого бюджету. Від жовтня по грудень 2024 року на харчування 464 здобувачі освіти початкових класів витрачено кошти державного бюджету на суму 600488,00 грн.За кошти місцевого бюджету харчуванням забезпечені здобувачі освіти початкових класів та пільгових категорій, а саме: дітей-сиріт; дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи; дітей з числа сімей, батьки яких визнані учасниками бойових дій або учасниками війни чи загинули під час виконання службових обов'язків у зоні проведення ООС (АТО); дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти), помер під час захисту незалежності та суверенітету України. Загальна сума коштів місцевого бюджету становить – 2450932,00 грн.
У закладах дошкільної освіти вартість харчування однієї дитини на день де 70 відсотків від вартості харчування на день – батьківська плата, 30 відсотків - від вартості харчування на день - за рахунок бюджетних коштів, тобто у розмірі: діти до 3-х років - 70,00 грн.; діти від 3-х до 7-ми років - 80,00 грн. Звільнені від плати за харчування в закладах дошкільної освіти, а саме: дітей з числа сімей, батьки яких визнані учасниками бойових дій або учасниками війни чи загинули під час виконання службових обов'язків у зоні проведення ООС (АТО); дітей – сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи;дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти), помер під час захисту незалежності та суверенітету України;дітей військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та мають право на отримання статусу учасника бойових дій.
Станом на кінець року повністю забезпечено підручниками усі класи Нової української школи. Одержано з лютого по грудень 2024 року підручників для 1,2,5,6,7 класів в кількості 5146підручників за кошти державного бюджету на суму 587836,87 грн..
Господарча діяльність відділу освіти, культури, спорту та туризму Добромильської міської ради у 2024 році була спрямована на проведення енергоефективних заходів, зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти, культури, здійснення технічного нагляду за інженерними системами, поточними ремонтами в установах, на нагляд за безаварійною експлуатацією будівель і об'єктів, опалювальних систем та інженерних споруд в закладах освіти, культури, підготовкиїх до роботи в осінньо-зимовий період та до нового навчального року, забезпеченню дотримання правил пожежної безпеки в закладах освіти та закладах культури.
Зокрема, укладено Акти готовності закладів освіти до нового навчального року та Акти готовності захисних споруд на 2024-2025 н.р.
В рамках підготовки до опалювального сезону проведено сервісне (технічне) обслуговування системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання, виконано ремонтно-профілактичні роботи з технічного обслуговування приладів, вузлів обліку газу, їх повірка, поточний ремонт, обслуговування та повірка сигналізаторів витоку газу, проведені періодичні випробування і вимірювання в електроустановках котелень електротехнічною лабораторією, обстеження димових та вентиляційних каналів котелень.
Проведено ремонт опалення у котельні опорного загальноосвітнього навчального закладу «ЗСШ І – ІІІ ст. м. Добромиль» на суму – 197481,00 грн.
З ініціативи Добромильської міської ради в 2024 році проводився конкурс проєктів серед здобувачів освіти учнівських парламентів «Банк молодіжних ініціатив». Чотири заклади освіти (ЗЗСО І – ІІІ ст. с. Нове Місто; ЗЗСО І – ІІІ ст. смт. Нижанковичі; ОЗНЗ ЗСШ І – ІІІ ст. м. Добромиль; ЗЗСО І – ІІІ ст. ім. о. І. Могильницького с. Міженець) взяли участь в даному конкурсі. Результат успішний. Здобувачі освіти задоволені створеним комфортом у закладах освіти. Витрати на проєкти в загальній сумі склали – 525445,00 грн.
Проведено капітальний ремонт будівлі Добромильської школи мистецтв корпус №2 загальна вартість 1057545,00 грн.
Зроблено ремонт підлоги у ЗЗСО І – ІІ ст. с. П'ятниця Добромильської міської ради на суму – 50400,00 грн.
Відремонтовано сходову площадку в ЗЗСО І – ІІ ст. с. Тернава Добромильської міської ради, залито бетонну підлогу на суму – 6140,00 грн.
Закуплено пальне для генераторів закладів освіти на суму – 81950,00 грн.
Закуплено зарядну станцію для резервного джерела живлення вартістю 90400,00 грн.
Проєкт ЗЗСО І – ІІІ ст. смт. НижанковичіДобромильської міської ради «Теплиця під молодіжне соціальне підприємство», за підтримки благодійного фонду «Фонд громад Рідня», загальна вартість проєктусклала: 40000,00 грн. з них 20000,00 грн. кошти місцевого бюджету.
На виготовлення ПКД та експертизи проєкту будівництва «Капітального ремонту будівлі ЗЗСО І – ІІІ ст. по вул. Костюшко,24 в смт. Нижанковичі» з впровадженням термомодернізації будівлі витрачено 248800,00 грн.
Відділ освіти, культури, спорту та туризму надалі продовжує роботу щодо створення безпечного освітнього середовища у закладах освіти громади та буде сприяти подальшій реалізації заходів спрямованих на забезпечення якісних освітніх послуг.
Культура
На території громади два комунальні заклади культури: «Центр культури та дозвілля», який має у своєму складі 30 філій та «Публічна бібліотека» який має у своєму складі 16 філій. В закладах культури працює 68 працівників.
Робота закладів культури Добромильської територіальної громади спрямована на збереження і розвиток української національної культури, активізації діяльності закладів культури шляхом збереження існуючої мережі і посилення їх ролі в процесах національно-культурного відродження, поліпшення їх матеріально-технічної бази.
Мережа культурних закладів є оптимальною, і при умові повноцінного функціонування спроможна забезпечити потреби населення громади у культурному обслуговуванні. Посадкова кількість місць - 3797.
Комунальний заклад «Центр культури та дозвілля» та його філії протягом 2024 року спрямовували свою діяльність на задоволення культурних потреб жителів громади. Для цього при закладах культури працює 112 аматорських формування, які відвідують 1077 жителі громади.
В закладах культури громади, протягом 2024 року було проведено усього культурно - масових заходів – 398, кількість відвідувачів – 33545. У зв’язку з веденням воєнного стану в порівнянні з минулим роком кількість проведених масових заходів значно зменшилася.
Протягом 2024 року більшість заходів, які проводилися закладами культури, були до відзначення державних свят, благодійні заходи, розважальні заходи для дітей, національно-патріотичного спрямування та благодійні заходи на підтримку збройним силам України.
Робота комунального закладу «Публічнабібліотека»та його філій була спрямована на популяризацію книги і бібліотеки, задоволення запитів користувачів. Бібліотечний фонд становить 101520 примірник, протягом 2024 року надійшло 1800 документів бібліотечного фонду, вибуло 15340 примірників.
В комунальному закладі «Публічна бібліотека» з філіями зареєстровано 7729користувачів. Видано – 141890 примірників з них 52200 примірників дітям до 14 років. Бібліотека на селі є найбільш доступним культурним закладом для місцевої громади і виконує чимало місій. Це своєрідний довідковий, інформаційний та освітній центр, місце реабілітації соціально незахищених прошарків суспільства. Бібліотечні працівники підтримують народні традиції, постійно беруть участь в сільських, районних, обласних фестивалях, конкурсах.
Матеріально-технічна база закладів культури майже не змінилась. Народні доми та бібліотеки громади потребують капітальних та поточних ремонтів, заміни вікон та дверей, ремонту дахів, встановлення систем опалення, термомодернізації, придбання сценічних костюмів, музичних інструментів. Потребують оновлення сценічного одягу.
Створення нових комфортних публічних просторів в закладах культури для різних соціо-вікових груп жителів громади, задля забезпечення населення культурними послугами.
До швидкісної мережі Інтернет підключено комунальні заклади «Центр культури та дозвілля» та «Публічнабібліотека».
Необхідно також покращити матеріально-технічну базу бібліотек, продовжити їх трансформацію у громадські центри (інформаційні, культурні, просвітницькі, соціальні) задля задоволення потреб якнайширшого кола населення та вирішення ряду завдань, які сьогодні постають перед суспільством.
Для покращення роботи в комунальних закладах культури закуплено ноутбуки та багатофункційні пристрої витрати складають:«Центр культури та дозвілля» на суму – 36290,00 грн., «Публічнабібліотека» на суму – 38390,00 грн.
Зроблено капітальний ремонт приміщення в Народному домі м. Добромиль загальна вартість – 421684,00 грн.
В умовах війни, яку розпочала російська федерація в Україні заклади культури громади стали своєрідними волонтерськими центрами для внутрішньо переміщених осіб. В закладах культури діяли центри по збору та видачі гуманітарної допомоги переселенцям. Бібліотеки стали інформаційними центрами для внутрішньо переміщених осіб, тут вони могли отримати інформацію та безкоштовний доступ до мережі Інтернет. Під час літніх канікул для дітей громади, в тому числі внутрішньо переміщених осіб було організовано щоденне цікаве дозвілля з іграми, читанням та переглядом фільмів.
Працівники закладів культури Добромильської територіальної громади організовували самі та долучалися до різноманітних благодійних акцій під час яких збирали кошти та гуманітарну допомогу для переселенців та на потреби воїнів Збройних сил України. Долучалися до плетіння маскувальних сіток, виготовлення консервів, випічки солодощів, хліба та інше на потреби ЗСУ.
Туризм
Туристична галузь має велике значення для розвитку економіки та соціальної сфери громади. Сільський зелений туризм є одним з найбільш перспективних і ефективних напрямків культурного розвитку. Сучасний туризм функціонує в умовах конкуренції. Кожна громада намагається пропагувати та популяризувати свою туристичну привабливість. В свою чергу, важливими факторами розвитку туристичної галузі громади є її природний та історичний потенціал.
Аналіз туристично-рекреаційних можливостей засвідчує, що Добромильська громада має багатий природно-ресурсний потенціал, особливе географічне положення, багату культурно-історичну спадщину, що є сприятливим місцем для розвитку найрізноманітніших видів і форм туризму та відпочинку: культурно-пізнавального, природничо-пізнавального, спортивно-оздоровчого, відпочинково-розважального.
Мальовнича природа, особливості географічного положення та рельєфу, сприятливий клімат, багатство флори і фауни є також передумовою розвитку туризму в громаді.
Проблемним питанням, що гальмує розвиток сільського зеленого туризму є відсутність належних умов для розбудови рекреаційної інфраструктури села та відпочинку урбанізованого населення.
Протягом року проведено заходи, щодо створення екологічних та зелених екскурсійних маршрутів, розбудови туристичної інфраструктури, проведення культурно-туристичних заходів.
Збираємо матеріали по кожному населеному пункту: духовні, природні, історичні, кулінарні дані та інформація про майстрів, крафтовиків. Готуємо презентацію кожного населеного пункту громади, враховуючи їх автентичність та ідентичність.
Спорт
Спорт і фізична культура є органічною складовою національної економічної системи, об’єктом регулювання, фундаментом культурної політики громади.
Здоровий спосіб життя в цілому, фізична культура і спорт, зокрема, стають соціальним феноменом, об’єднуючою силою і національною ідеєю, що сприяє розвитку сильної громади і здорового суспільства.
Фізкультурно-оздоровча і спортивна діяльність громади спрямована на те, щоб органічно поєднувати зусилля держави, його урядових, суспільних організацій, установ і соціальних інститутів.
Спорт на всіх своїх рівнях є універсальним механізмом оздоровлення людей, способом їхньої самореалізації, самовираження і розвитку, а також засобом боротьби проти асоціальних явищ.
У всіх школах створені належні умови для забезпечення фізичного виховання і розвитку масового спорту серед здобувачів освіти.
З метою забезпечення підтримки розвитку фізичної культури та спорту у Добромильській громаді затверджена «Програма розвитку фізичної культури і спорту на 2024 рік».
За кошти місцевого бюджету у 2024роцібулопридбаноспортивнийінвентар, а саме: футбольні та баскетбольні м’ячі, шахи, шашки, круги, кеглі, скакалки, тенісні ракетки, сітки тощо на суму – 99972,00 грн..
Закуплено гранулят на спортивні майданчики із штучним покриттям на суму – 43800,00 грн.
На Програму розвитку спорту серед населення Добромильської ТГ «Громадської організації фізкультурно-спортивного товариства «Колос»» виділено коштів 100000,00 грн.
Фінансування
Видатки у 2024 році склали:
Освітня субвенція – 45097800,00 грн.
Дофінансовано на оплату праці з нарахуваннями з місцевого бюджету – 5 357 537,16 грн.
Видатки на оплату праці з нарахуваннями з місцевого бюджету для закладів дошкільної освіти, закладів загальної середньої освіти, Добромильської школи мистецтв склали:
ЗДО – 11715551,39 грн.
ЗЗСО – 13697522,33 грн.
ДШМ – 4210576,38 грн.
Разом: 29623650,10 грн.
Інші видатки з місцевого бюджету на: ЗДО, ЗЗСО, ДШМ склали: 17 733 984,98 грн.
Видатки на заклади культури склали:
На оплату праці з нарахуваннями – 6723355,39 грн.
Інші видатки на забезпечення функціонування закладів – 259026,49 грн.
Решта видатків з місцевого бюджету склали:
по загальному фонді – 4933364,00 грн.
по спеціальному фонді – 6278122,23 грн..
Напрямок діяльності: Розвиток громади (відповідає Стратегічній цілі 2 Економіка та інфраструктура – створення сприятливих умов для розвитку місцевої економіки)
Залучення інвестицій для розвитку Добромильської міської територіальної громади
У 2023 році відділ з залучення інвестицій та інвестиційного супроводу свою роботу зосереджував на таких напрямках :
- Написання проектних заявок та їх подання, а також до програм та фондів що реалізовують МТД в Україні.
- Виконання Стратегії, плану соціально-економічного та культурного розвитку та інших планувальних документів у сфері наданих повноважень
- Моніторинг з реалізації проектів у громаді, складання та подання звітності про хід реалізації проектів
- Комунікація з питань обміну досвідом
- Моніторинг обласних, державних конкурсів та грантових програм
- Листування з відповідними установами.
У 2024 році реалізовано наступні проекти:
- В рамках обласного фонду охорони навколишнього природного середовища проект « Будівництво каналізаційно-очисних споруд в с.Міженець Старосамбірського району Львівської області. Коригування на суму 1529,982 тис. грн. Проект завершено в повному обсязі. У 2025 році триватиме процес здачі об’єкта в експлуатацію.
- В рамках кредитної програми «Енергоефективність громадських будівель» при фінансуванні Європейського інвестиційного банку розпочато реалізацію проекту «Капітальний ремонт будівлі ЗЗСО І-ІІІ ступенів по вул. Костюшко,24 в смт. Нижанковичі Добромильської міської ради Самбірського району Львівської області з впровадження комплексної термомодернізації будівлі (очікується підписання договору на отримання коштів позики) – 36,8 млн. грн.
- В рамках співпраці з фондом ООН «UNICEF» у сфері житлово-комунального господарства проведено капітальний ремонт водогону по вул.Гербурта в м.Добромиль.
- В рамках програми USAID «Говерла» Молодіжні ради у Львівській, Житомирській, Полтавській областях « Створення молодіжної ради при Добромильській міській раді, отримано комп’ютерне обладнання для роботи молодіжної ради (ПК, проектор, принтер)
- В рамках Національної сервісної служби України за підтримки ОБСЄ проведено підготовчі роботи для створення соціального центру -- обладнання зони комфорту для вразливих верств населення, особливо дітей. Відремонтовано приміщення в будівлі міської Ратуші та очікується меблі та обладнання для облаштування зони комфорту.
Додатково відділ забезпечує:
- Адміністрування сайту громади та фейсбук - сторінки;
- Адміністрування системи електронного ведення документації : MEGAPOLIS ;
- Адміністрування платформи електронної демократії : E-DEM;
- створення презентацій на різну тематику;
- створення анонсів програм та заходів;
У розвитку сфери відкритих даних Підготовлено та оприлюднено у формі відкритих даних 15 наборів даних (формат csv) в особистому кабінеті громади на Порталі відкритих даних Львівщини. Розробляються ще 10 наборів, плани на 2025 рік - підготувати та оприлюднити ще 30 наборів даних.
За рік опрацьовано листів , що стосуються роботи відділу в кількості 105 од.
Проведено організацію презентацій проектів шкільними парламентами « Банк молодіжних ініціатив».
Проведено опрацювання та збір інформації для меморіалу Пам’яті Героїв, розробка дизайну .
У професійному розвитку
- Участь в OPEN DATA ACADEMY - тренінги з підготовки та оприлюднення інформації у формі відкритих даних;
- Тренінг UNICEF - покращення навичок написання грантів та бюджетування (дитяче бюджетування) ;
- Тренінг з підготовки фінансової заявки на програму «Енергоефективність громадських будівель»
Підвищення фінансової незалежності місцевого бюджету та
ефективності використання бюджетних коштів
Головним завданням та пріоритетним напрямком виконання бюджету територіальної громади було наповнення його дохідної частини. Бюджет територіальної громади на 2024 рік зі змінами та доповненнями затверджений по доходах в сумі 151 528,9тис.грн., по видатках в сумі 167 525,2 грн. Обсяг доходів загального фонду бюджету визначено в сумі 144 184,1тис.грн., з них міжбюджетних трансфертів 90 705,0 тис. грн., спеціального фонду бюджету – 7344,8тис.грн ,з них міжбюджетних трансфертів – 4512,4тис.грн.
План з урахуванням внесених змін по доходах загального фонду (без урахування офіційних трансфертів) виконаний на 109,21 %, понад плану надійшло 4926,91тис.грн.; по доходах спеціального фонду (без урахування офіційних трансфертів) виконаний на 359,43%, понад плану надійшло 7348,1тис.грн. Виходячи з обсягу отриманих доходів, видатки міського бюджету Добромильської ТГ по загальному фонду за 2024 рік проведені в сумі 143917,4тис.грн. виконання становить 96,73 %, по спеціальному фонді видатки проведені в сумі 19112,9тис.грн.
Видаткова частина бюджету була збільшена за рахунок перевиконання дохідної частини бюджету на суму 8 904,0тис.грн., та за рахунок залишку коштів станом на 01.01.2024 року на суму 15 149,3тис.грн. Завдяки додатковому фінансовому ресурсу місцева влада мала можливість вирішувати нагальні потреби територіальної громади, забезпечити збалансованість бюджету громади. Структуру видатків склали видатки на утримання бюджетних установ, зокрема на покриття дефіциту по заробітній платі працівників закладів загальної середньої освіти в сумі 11 220,06тис.грн. (з них 5 357,5 тис.грн. на заробітну плату педагогам та 5 862,6 тис.грн. на заробітну плату технічного персоналу), на житлово-комунальне господарство, реалізацію місцевих програм соціально-економічного та культурного розвитку сіл, соціальний захист та соціальне забезпечення населення громади,на підтримку Збройних Сил України, та інше.
Показники економічного розвитку регіону.
Показниками економічного розвитку Добромильської міської територіальної громади є показник фактичного виконання дохідної частини міського бюджету. До загального фонду міського бюджету надійшло без врахування міжбюджетних трансфертів 58406,01 тис.грн. податків .Це на 4926,91 тис.грн або 109,21 % більше від планових показників , і на 6188,9 тис.грн - від надходжень у 2023 році.
Найбільшими платниками податків та зборів до міського бюджету за підсумками 2024 року є:
1. З податку на доходи фізичних осіб
- Відділ освіти, молоді та спорту Добромильської міської ради – 6 899.1 тис.грн
- КНП «Добромильська районна лікарня»- 2841,6тис.грн;
- ТДВ «Швейна фабрика» - 1574,8тис.грн.
- ОЗНЗ І-ІІІ ст.м.Добромиль- 1570,3 тис.грн
- Фізичні особи : Богачик А.Л.-78,7 тис.грн
- Замлинська В.В -75,1 тис.грн, Деркач В.С. -74,3 тис.грн.
2. З земельного податку з юридичних осіб
- АТ «Укрзалізниця» - 968,3тис.грн
- ТОВ «Карпатгазвидобування»-170,2тис.грн
- ДП Ліси України - 145,2тис.грн
- ПРАТ Львівобленерго – 99,3тис.грн
- ТЗОВ «Петро Карбо ХЕМ» -80,0 тис.грн.
3. З орендної плати з юридичних осіб
- ТОВ Норбілк-Агрі - 672,0тис.грн;
- ТОВ Агро -Оптіма – 642,9тис.грн;
- ТОВ Агро ЛВ Лімітед -561,2тис.грн;
- ТзОВ Чумак - 456,7тис.грн
- ТЗДВ «Добромиль деревообробний комбінат»-336,4тис.грн.
4. З єдиного податку :
- ТОВ «Хава» - 292,5тис.грн
- ТОВ «Євро Тех Експерт Буд» - 225,9 тис. грн
- Фірма «МДС+» 130,0 тис.грн.
5. З єдиного податку фізичних осіб;
- Горбяк А.В. - 411,3тис.грн
- Лесик Л.А. - 369,6тис.грн
- Гик М.Є. - 363,0тис.грн
- Гиз М.В. - 314,3 тис.грн
- Олійник М.М.- 309.0 тис.грн
Видаткова частина міського бюджету Добромильської міської ради протягом 2024 року склала 163 030,3 тис. грн.,з них видатки загального фонду – 143 917,4 тис. грн., спеціального фонду – 19 112,9 тис. грн..
У 2024 року кредиторської заборгованості не було.
Профіцит загального фонду бюджету територіальної громади складає 10398,127 тис. грн., який спрямовується на видатки бюджету розвитку (передача коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)); дефіцит загального фонду бюджету об'єднаної територіальної громади складає 15599,350 тис. грн., джерелом покриття якого є вільний залишок бюджетних коштів; дефіцит спеціального фонду бюджету об'єднаної територіальної громади в сумі 1000,00 тис. грн.(бюджет розвитку) , джерелом покриття якого є кошти вільного залишку коштів спеціального фонду.
Кошти бюджету ТГ на депозитах у 2024 році не розміщувалися, банківські позички чи запозичення не залучалися. Кредитування бюджету територіальної громади у 2024 році не здійснювалося.Загальний обсяг офіційних трансфертів за 2024 рік при уточненому плані 95217,45. грн. склав 94357,51 тис. грн., що становить 99,09 % від запланованого.
Протягом 2024 року в Добромильській територіальній громаді були внесені зміни в структуру закладів культури, а саме відповідно до рішення сесії Добромильської міської ради було створено два комунальні заклади Публічна бібліотека та Центр культури та дозвілля. В комунальний заклад Публічна бібліотека увійшли діючі бібліотеки Добромильської ТГ в кількості 16 одиниць, відповідно утворивши філії з штатною чисельністю 26 одиниць. Комунальний заклад Центр культури та дозвілля об’єднав у собі 30 Народних домів, які в свою чергу в структурі центру стали філіями з штатною чисельністю 32,05 одиниць. В зв’язку з утворенням КЗ Центру культури та дозвілля було скорочено 6,25 штатні одиниці.
У 2024 році було призупинено навчальний процес у чотирьох загальноосвітніх навчальних закладах, саме :
- ЗЗСО І- ІІ с. Чижки , штатна чисельність складала 12,9 ставки педагогів та 8 ставки технічного персоналу;
- ЗЗСО І ст.с.Конів , штатна чисельність складала 2,8 ставки педагогів та 1,5 ставки технічного персоналу;
- Філія ОЗНЗ ЗСШ І-ІІІ ст.м.Добромиль ЗЗСО І ст. с. Губичіштатна чисельність складала 3,8 ставки педагогів та 1,5 ставки технічного персоналу;
- Філія ОЗНЗ ЗСШ І-ІІІ ст. м.ДобромильЗЗСО І ст. с. Передільницяштатна чисельність складала 2,8 ставки педагогів та 1,5 ставки технічного персоналу;
Відповідно в зв’язку з призупиненням навчального процесу в закладах загальної середньої освіти було скорочено 34,8 ставки, педагогічних працівників 22,3 ставки та технічного персоналу 12,5 ставки.
Зменшення учнівського контингенту у 2024 році з 1447 до 1377 учнів та призупинення навчального процесу в ЗЗСО призвело до зменшення кількості класів з 106 до 96 одиниць та відповідно зниження кількість ставок працівників освіти з 363,35 до 335,35 штатних одиниць, в тому числі педагогічних ставок зменшилось на 18 ставок ,а саме було 239,1 (в т.ч. інклюзія 11 ст.) стало 221,1 ст. (в т.ч. інклюзія 14 ст.).
Фінансовим відділом Добромильської міської ради були проведені заходи контролю відповідно до Бюджетного кодексу України у 2024 році:
- Спільна перевірка правильності складання та затвердження кошторису доходів і видатків на 2024 рік відділу служби у справах дітей Добромильської міської ради.
- Перевірка правильності складання та затвердження кошторису доходів і видатків на 2024 рік Опорної ЗСШ І-ІІ ст.. м.Добромиль.
- Перевірка правильності складання та затвердження кошторису доходів і видатків на 2024 рік ЗДО «Струмочок»
- Перевірка правильності нарахування та виплати заробітної плати соціального відділу Добромильської міської ради.
- Правильність нарахування та виплати заробітної плати відділу освіти, культури, спорту та туризму Добромильської міської ради.
В ході проведених перевірок були виявлені та усунені незначні порушення бюджетного законодавства.
Реалізація політики у галузі будівництва, архітектури та земельних відносин
Основними завданнями відділу є забезпечення реалізації повноважень Добромильської міської ради у галузі земельних відносин і забезпечення конституційних та законних прав громадян та юридичних осіб на землю відповідно до Земельного кодексу України та інших нормативних актів України.
Впродовж 2024 року до відділу надійшло 1021 звернення від суб’єктів земельних відносин щодо забезпечення конституційних та законних прав громадян та юридичних осіб на землю. Усі звернення були опрацьовані, сформовані в проекти рішень міської ради та подані на розгляд постійної депутатської комісії з питань врегулювання земельних відносин.
Підготовлено та подано на розгляд пленарних засідань Добромильської міської ради 983 проєктів рішень, а саме: про поновлення договорів оренди земельних ділянок; внесення змін в рішення міської ради; про надання дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, оренду, постійне користування; про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок; про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок; про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення; про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для викупу її у власність та інші.
Прийняті міською радою рішення в галузі земельних відносин розміщено на офіційному веб - сайті міської ради.
За участю працівників відділу відбулося:
- 7 засідань постійної депутатської комісії з питань врегулювання земельних відносин ;
- 5 засідання комісії з вирішення земельних спорів щодо меж земельних ділянок та додержання добросусідства (з виїздом на місце). За результатами розгляду земельних спорів були ухвалені висновки комісії, відповідно до яких виконавчим комітетом Добромильської міської ради прийняті рішення по суті земельного спору;
Впродовж 2024 року продано право оренди на водний об’єкт в с.Нове Місто площею 3,7 га, на який було виготовлений паспорт на каскад ставків та виготовлена необхідна документація. За звітний період відбулися земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки (кад.номер 4625180400:02:000:031) площею 17,2698 га, що знаходиться за межами с.Болозів . За результатами земельних торгів, відповідно до договору оренди землі, орендна плата становить - 245 100,00 грн в рік.
Відділ, відповідно до своїх повноважень виконує облік та формує базу даних діючих договорів оренди землі та розміру орендної плати. Впродовж 2024 року у Добромильській міській раді діють 489 договорів оренди землі загальна площа земельних ділянок становить 1282,9931 га
Підготовлено 6 актів прийому-передачі земельних ділянок.
Крім того, впродовж звітного періоду укладено 4 додаткових угод до договорів оренди землі, а саме:
За період з 01.01.2024 по 31.12.2024 року до місцевого бюджету, відповідно до укладених договорів оренди землі, надійшли кошти від плати за оренду земельних ділянок у розмірі 6 284076.56 грн, в тому числі від:
- фізичних осіб – 1 316990.03 грн;
- юридичних осіб – 4 967086.53 грн.
Впродовж 2024 року працівниками відділу проведено:
- моніторинг даних Державного земельного кадастру (реєстрація земельних ділянок, реєстрація речових прав на них) в кількості 21 земельних ділянок;
- Виготовлено нормативну грошову оцінку по землях залізниці за межами населених пунктів громади;
- Внесення даних до Єдиного реєстру адрес ;
- детальний аналіз земельних ділянок для різних потреб (для сільськогосподарських потреб, для промисловості, під житловий фонд та ін.);
- підготовлено 67 графічних зображень місця розміщення земельних ділянок до поданих клопотань та на запити структурних підрозділів ВК ВМР;
- проведено інвентаризацію ставків та гідротехнічних споруд;
- внесено дані до Головної екосистеми (національної онлайн-платформи,що містить актуальну інформацію про стан довкілля;
- виготовлена документація на земельні ділянки та будівлі закладів освіти,культури та медицини;
- видана нотаріальним конторам 468 довідок ,що підтверджують наявність паю;
- проведено інвентаризацію об’єктів культурної спадщини громади;
- розпочато роботу системі НІГД;
- завершується робота по історико-архітектурному плану м.Добромиля;
-працівниками відділу подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності (по Добромильській міській раді) через програмне забезпечення «Медок») .
Напрямок діяльності: Розвиток громади (відповідає Стратегічній цілі 3 Екологія та охорона довкілля – збереження та популяризація природної спадщини району для підвищення якості життя)
Розвиток житлово-комунального господарства та інфраструктури
Проблемні питання, які потребують щвидкого реагування у сфері ЖКГ вирішуються на засіданнях виконкомів.
З метою належного утримання комунального господарства рішенням сесії міської ради у 2024 році затверджено Програми у сфері житлово-комунального господарства, зокрема :
- Розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста Добромиль, селища Нижанковичі та сіл які увійшли до складу Добромильської міської ради на 2023 рік»;
- «Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги та розміром економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання) для населення м. Добромиль на 2023рік»;
Економічний стан підприємства .
За 2024 рік доходи підприємства склали - 8404,9 тис. грн.
В тому числі:
1. Доходи за вивіз твердих побутових відходів в сумі - 1626,11 тис. грн..
2. Заявки. оренда приміщень. виготовлення технічних умов –66,72 тис. грн..
3. По благоустрою –4118,7тис.грн.
4. Житловий фонд –25,6тис.грн.
5. Кладовище – 252,8 тис. грн..
6. Водопостачання – 1071,1 тис. грн..
7.Водовідведення -354,6 тис. грн..
8. Тепло -964,01
Витрати підприємства за даний період склали - 8740,31 тис. грн..
В тому числі:
1. Вивіз твердих побутових відходів–644,33 тис. грн..
2. Заявки,оренда. Технічні умови –28,8 тис. грн..
3.Благоустрій – 3406,4 тис. грн..
4.Житловий фонд – 50,4 тис. грн..
5. Кладовище – 397,9 тис. грн..
6. Водопостачання - 2723,3 тис грн..
7.Водовідведення -153,5 тис. грн..
8. Тепло -777,14
Збитки за 2024 рік склали 298,41 тис. грн.
Основною витратною статтею підприємства є водопостачання.
За 2024 рік зліквідовано 17 поривів водопровідноїмережі та замінено 600 м по вул. Чехова, заміна кранів на вул. Замковій та Листопадовій
Підключено 18 нових абоненти до центральної водопровідної мережі.
Діючий тариф на послуги з водопостачання для населення становить-25,48 грн.за 1 куб.м. та потребує перегляду.
Послугою по вивезенню твердих побутових відходів охоплено 2600 абонентів ,93 підприємства та 17 бюджетних установ громади.
Тариф на ТПВ становить 20,10 з однієї особи в місяць по Добромилі та від 11,20 до 15,00 по селах в залежності від відстані.
Вивіз ТПВ проводиться згідно з графіком, затвердженим Добромильською міськю радою .
Вивіз ТПВ організовано у 20 населених пунктах громади . Вивіз ТПВ проводиться спецтранспортом, зокрема сміттєвоз ГАЗ – 3307, МАЗ міні ВЛІВ Б,Трактор Білорус 892. Є потреба у придбанні ще одного сміттєвоза з тим, щоб організувати вивіз ТПВ в інших населених пунктах громади.
У березні 2024 року було придбано Міні трактор КАТА за кошти громади для розчищення снігу з тротуарів.
Впродовж року тричі проведено благоустрій та рекультивація сміттєзвалища.
За 2024 рік загальна кількість вивезених ТПВ склала 3824,5 м3.
Ліквідовано 8 не санкціонованих сміттєзвалищ з яких було вивезено 40 м3 ТПВ.
Впродовж року проведено роботи з благоустрою пл.Героїв в м.Добромиль. Об’єкт буде завершено на початку 2025 року. Впродовж року проведено ремонтні роботи містків в с.Міженець.
В рамках співпраці з UNICEF проведено заміну водопровідної мережі по вул. Гербурта в м.Добромиль
Завершено роботи в рамках проекту «Будівництво каналізаційно-очисних споруд в .Міженець Старосамбірського району Львівської області» Коригування . Обєкт готується до здачі в експлуатацію.
Затверджено тариф на водовідведення у м.Добромиль. Очисні споруди у м.Добромиль введено в експлуатацію.
Підвищення рівня безпеки життя громадян. Цивільний захист та техногенна безпека.
За рахунок коштів місцевого бюджету прийнято ряд програм, які покликані забезпечити належний рівень безпеки в громаді.
- Програма (ПОГ) Самбірського РВП ГУНП у Львівській області з забезпечення матеріально-технічної бази,покращення охорони публічного порядку та безпеки на території Добромильської міської ради на 2023 рік (50,0 тис. грн)
- Програма здійснення ефективних заходів щодо попередження та профілактики скоєння повторних злочинів серед осіб звільнених з місць позбавлення волі та осіб засуджених до покарань не пов'язаних з позбавленням волі на 2023рік (Заходи спрямовані на зниження рівня злочинності на суму 7,6 тис. грн.)
У зв’язку з війною видатки місцевого бюджету першочергово перерозподілені і спрямовані на підтримку оборони країни шляхом реалізації наступних програм:
- Програма підтримки Збройних сил України на 2024 рік(1,0 млн. грн)
- Програма підтримки Збройних сил України на 2024 рік військової частини А3817 (50,0 тис. грн.)
- Програма сприяння матеріально-технічного забезпечення 7 прикордонного Карпатського загону (військова частина 2144) на 2024 рік (200,0 тис. грн.)
У співпраці Добромильської міської ради з ГУ ДСНС у Львівській області та ТзОВ «Чумак» у селищі Нижанковичі запрпцював пожежно-рятувальний підрозділ у складі місцевої пожежної охорони та передано пожежний автомобіль.
Вподовж даного періоду поліцейським офіцером громади (В.Миник) постійно перевірялись особи, які перебувають на профілактичних обліках, це раніше судимі з метою недопущення вчинення ними правопорушень, та особи котрі вчинили домашнє насильство. Таких осіб в громаді є 45.
Спільно з соціальною службою та службою у справах дітей проводилось інспектування сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Поліцейський офіцер громади та інспектори ювенальної превенції відвідували навчальні заклади на території громади для профілактичних бесід із школярами. Також проведено профілактичну роботу для запобігання вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень, порушення правил благоустрою громади та правил дорожнього руху. Поліцейським офіцером громади та ДОП також проводилось роз̓ яснення серед громадян щодо запобігання шахрайствам та як не стати жертвою шахрайських дій злочинців.
Зазначені кроки дозволяють продовжувати системні кроки з комплексної безпеки життєдіяльності громади в цілому.
Робота в цих напрямах продовжується.
Напрямок діяльності: Розвиток громади (відповідає Стратегічній цілі 4 Прикордонна громада - Добромильщина ворота Європи в Україну)
Війна та події, пов’язані з блокуванням українських портів дали розуміння того , що прикордонні з Європейським Союзом території, в тому числі і Добромильська територіальна громада, мають шанс на економічний розвиток за рахунок покращення інфраструктури та використання незадіяного потенціалу території в економічному плані.
Завершено будівництво МАПП «Нижанковичі (Україна) - Мальговичі (Республіка Польща) призначеного для перевезень тонажністю до 3,5 тон.
Тривають напрацювання щодо відкриття залізничного сполучення на МАПП «Нижанковичі(Україна) - Мальговичі (Республіка Польща)» та пішохідного переходу.
Вродовж року на території громади було реалізовано ряд цільових місцевих програм
Інформація про реалізацію цільових програм у 2024 році
№ з/п
|
Назва Програми / Положення |
Заплановано коштів на 2024 рік, грн. |
Використано у 2024 році, грн. |
Досягнуті результати |
||
1 |
Програма «Розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста Добромиль, селища Нижанковичі та сіл які увійшли до складу Добромильської міської ради на 2024 рік» |
7 472 000 |
6 823 533,18 |
покращено стан об’єктів благоустрою |
||
2 |
Програма «Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги та розміром економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання) для населення м. Добромиль на 2024 рік» |
900 000 |
900 000 |
Забезпечено цілодобове водопостачання та водовідведення міста |
||
3 |
Програма внески до статутного капіталу комунального підприємства МВУ ЖКГ м.Добромиль на 2023-2025 роки (заходи на 2024 рік) |
460 000 |
459 000 |
Придбано трактора для відгортання снігу на тротуарах |
||
4 |
Програма «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету на 2024 рік». |
1 400 000 |
1 399 918,71 |
Збережено існуючу мережу та покращено стан доріг комунальної власності |
||
5 |
Програма охорони навколишнього природного середовища Добромильської міської ради 2021-2025 рік (заходи на 2024 рік) |
17 000 |
0 |
- |
||
6 |
Програма відшкодування компенсації за перевезення окремих пільгових категорій громадян на приміських маршрутах загального користування автомобільним (залізничним) транспортом у Добромильській міській раді на 2024 рік. |
400 000 |
360 000 |
Підвищено рівень соціального захисту окремих категорій населення |
||
7 |
Програма «Про порядок надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого» на 2024 рік. |
180 000 |
167 800 |
Проведено виплату одноразової допомоги |
||
8 |
Програма підтримки та розвитку Трудового архіву на 2024 рік. |
418000 |
268 818,78 |
Забезпечено зберігання та видачу документів |
||
9 |
Програма виплати одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам Добромильської міської ради у 2024 році |
150 000 |
150 000 |
Проведено виплату одноразової матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам |
||
10 |
Програма відшкодування коштів за надання пільг з послуг зв’язку окремим категоріям громадян на 2024 рік |
2 000 |
0 |
- |
||
11 |
Програма виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі на території Добромильської на 2024 рік |
360 000 |
350 430,01 |
Забезпечено умови догляду людей, що потребують соціальних послуг |
||
12 |
Програма соціальної підтримки сімей загиблих військовослужбовців, які брали участь в захисті Батьківщини від збройної агресії Російської Федерації проти України на 2024 рік |
160 000 |
160 000 |
Надано одноразову грошову допомогу |
||
13 |
Програма підтримки органів соціального захисту населення на 2024 рік
|
6 000 |
6 000 |
Забезпечено обслуговування населення громади |
||
14 |
Програма проведення реабілітаційних заходів громадської організації навчально-реабілітаційного центру дітей з інвалідністю «Філомена»
|
20 000 |
20 000 |
Забезпечено дітей фізичною реабілітацією (поїздка у дельфінарій м.Трускавець) |
||
15. |
Програма надання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю, глухонімим з дитинства та незрячим, які проживають на території Добромильської міської ради на 2024 рік |
43 000 |
42 000 |
Надано одноразову грошову допомогу
|
||
16 |
Програма розвитку спорту серед населення Добромильської міської ради на 2024 рік ( видатки на спортивні заходи та підтримка ФСТ «Колос) |
100 000 |
100 000 |
Створено належних умови для розвитку масових видів спорту,забезпечено участь громади в районних спортивних змаганнях. |
||
17 |
Програма фінансування стоматологічної допомоги окремим категоріям населення на 2024 рік |
0,0 |
0,0 |
- |
||
18 |
Програма безкоштовного забезпечення медикаментами пільгових категорій населення - жителів Добромильської міської ради на 2024 рік |
482 000 |
267 787, 96 |
Покращено якість надання медичної допомоги пільговим категоріям населення |
||
19 |
Програма підтримки дітей та дорослих з рідкісними (орфанні) захворюваннями на 2024 рік. |
80000 |
65 343,53 |
Забезпечено медичну допомогу дітям та дорослим з рідкісними захворюваннями |
||
20 |
Програма безкоштовного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю технічними засобами та виробами медичного призначення для використання в побутових умовах на 2024 рік. |
470000 |
426 773,44 |
Забезпечено потреби в технічних та інших засобах медичного призначення |
||
21 |
Програма підтримки неспроможних ФАПів на 2024 рік. |
2 089 100 |
1 980 272,17 |
Створено умови для покращення надання первинної медичної допомоги населенню за місцем проживання |
||
22 |
Програма по транспортуванню хворих з хронічною нирковою недостатністю, які отримують програмний гемодіаліз у комунальному некомерційному підприємстві Дрогобицької міської ради «Дрогобицька центральна районна лікарня»
|
285000 |
266 660,89 |
Забезпечено надання спеціалізованої лікувально-профілактичної допомоги хворим з хронічною нирковою недостатністю, зниженню рівня смертності пацієнтів, покращенню якості їх життя |
||
23 |
Програма підтримки та розвитку КНП ДМР «Добромильська РЛ» на 2024 рік
|
1 078 000 |
1 027 979,37 |
Покращено матеріальну базу закладу охорони здоров’я комунальної власності |
||
24 |
Програма Забезпечення виробами медичного призначення дітей хворих на цукровий діабет на 2024 рік
|
80 000 |
61 550 |
Забезпечено повноцінний контроль за перебігом хвороби та вимірювання цукру в крові |
||
25 |
Програма підтримки та розвитку КНП Добромильської міської ради «АЗПСМ с.Нове Місто» на 2024 рік |
250 000 |
242 860 |
Покращено матеріальну базу закладу охорони здоров’я комунальної власності |
||
26 |
Програма розвиток та підтримка закладу охорони здоров’я комунального некомерційного підприємства Добромильської міської ради «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини с.Міженець Самбірського району Львівської області на 2024 рік |
90000 |
90 000 |
Підтримка закладу охорони здоров’я комунальної власності |
||
27 |
Програма охорони та збереження культурної спадщини на території Добромильської територіальної громади на 2021-2025 роки (заходи на 2024 рік)
|
400 000 |
348 286,31 |
Проведено коригування робочого проєкту |
||
28 |
Положення про Резервний фонд |
349 664,29 |
196 559,29 |
Забезпечено реагування на загрози спричинені стихійним лихом |
||
29 |
Програма підтримки Збройних сил України на 2024 рік |
1 000 000 |
753 650 |
Придбання засобів захисту та оборони |
||
30 |
Програма сприяння матеріально-технічного забезпечення 7 прикордонного Карпатського загону (військова частина 2144) на 2024 рік |
200 000 |
200 000 |
Покращено взаємодії та співпраці а також забезпечена базових потреб |
||
31 |
Програма (ПОГ) Самбірського РВП ГУНП у Львівській області з забезпечення матеріально-технічної бази, покращення охорони публічного порядку та безпеки на території Добромильської об’єднаної територіальної громади 2024 рік
|
50 000 |
49 002,60 |
Можливість запобігати правопорушенням, швидке реагування на виявлення порушників та притягнення ї до відповідальності |
||
32 |
Програма підтримки Збройних сил України на 2024 рік військової частини А3817
|
46 350 |
46 350 |
Придбання засобів захисту та оборони |
||
33 |
Програма здійснення ефективних заходів щодо попередження та профілактики скоєння повторних злочинів серед осіб звільнених з місць позбавлення волі та осіб засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі на 2024 рік.
|
10 000 |
7600 |
Забезпечення законності правопорядку |
||
34 |
Програма відділення №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області з забезпеченням матеріально- технічної бази, покращення охорони публічного порядку та безпеки на території Добромильської міської ради на 2024 рік |
50000 |
0 |
- |
||
35 |
Програма «Виготовлення технічної документації з експертно-грошової та нормативно-грошової оцінки земель Добромильської міської ради на 2024 рік» |
78 000 |
77 680 |
Передбачається збільшення Надходжень коштів до місцевого бюджету |
||
36 |
Програма підтримки дітей Добромильської міської ради; призерів обласних, районних Всеукраїнських учнівських олімпіадз навчальних предметіву 2023-2024навчальному році |
60 000 |
28 000 |
Відзначено кращих учнів |
||
37 |
Програма відпочинку та оздоровлення дітей Добромильської ТГ у ЦНВП ім..Кирила Осьмака в с. Сприня
|
180000 |
179 995 |
Забезпечено : Збільшення кількості дітей, охоплених організованими формами відпочинку та оздоровлення Створено умови для зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей шляхом належної організації оздоровлення та відпочинку Надано послуги з оздоровлення та відпочинку дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки |
||
38 |
Програма підтримки дітей Добромильської ТГ на реалізацію проекту «Шкільний дворик – оаза для навчання, відпочинку та творчості» ЗЗСО І-ІІІ ст. о.І.Могильницькогос.Міженець у 2024 р.
|
147445 |
147 445 |
Облаштовано відпочинкову зону у ЗЗСО |
||
39 |
Програма підтримки дітей Добромильської ТГ на реалізацію проекту «Комфортна перерва» для облаштування зони відпочинку у шкільних вестибюлях ОЗНЗ ЗСШ І –ІІІ ст. м. Добромиль у 2024 р |
148 000 |
148 000 |
Облаштовано відпочинкові зони у ЗЗСО |
||
40 |
Програма підтримки дітей Добромильської ТГ на реалізацію проекту «Шкільний медіапростір» учнівського парламенту ЗЗСО І-ІІІ ступенів смтНижанковичі у 2024 р |
80 000 |
80 000 |
Запроваджено шкільне радіо в ЗЗСО |
||
41 |
Програма підтримки дітей Добромильської ТГ на реалізацію проекту «Сходи до успіху» ЗЗСО І-ІІІ ст. с. Нове Місто у 2024 р. |
150 000 |
150 000 |
створено комфортні умови для всіх учасників освітнього процесу, включаючи батьків та гостей |
||
Інформація про реалізацію інвестиційних проектів у 2024 році
№ п/п |
Найменування інвестиційного проекту |
Термін виконання |
Пріоритет |
Результат |
1 |
Капітальний ремонт водопроводу по вул. Галицька в м.Добромиль Самбірського району Львівської області |
2024 |
Комунальне господарство |
реалізовано |
2 |
Будівництво каналізаційно-очисних споруд в .Міженець Старосамбірського району Львівської області» Коригування (ІІ черга) |
2024 |
екологія |
реалізовано |
3 |
Капітальний ремонт будівлі ЗЗСО І-ІІІ ступенів смт. Нижанковичі Добромильської міської ради Самбірського району Львівської області |
2024-2025 |
освіта |
В стадії реалізації |
4 |
Капітальний ремонт корпусу №2 Добромильської школи мистецтв з впровадженням енергозберігаючих заходів |
2024 |
освіта |
реалізовано |
5 |
Програма Польща – Україна 2021-2027 «Ремонтно-реставраційні роботи пам’ятки архітектури національного значення 1775 р. (охоронний №1425) - Ратуша в м. Добромиль Самбірського р-ну, Львівської області (покрівля)» |
2024-2026 |
Культурна спадщина, туризм |
Відмінено програму
|
6 |
Програма Польща – Україна 2021-2027 «Ремонтно - реставраційні роботи памятки архітектури місцевого значення Ратуша (Народний дім) у с.Нове Місто Старосамбірського району Львівської області з пристосуванням горища під туристичний осередок та місця відпочинку туристів та розвитку місцевого бізнесу (продовження робіт)» |
2024-2026 |
Культурна спадщина, туризм |
Відмінено програму Проведено коригування та подано на фінансування у 2025 році за рахунок коштів обласного бюджету
|
7 |
Відкриття та початок роботи МАПП «Нижанковичі – Мальговичі» |
2024 |
Інфраструктура, економіка |
реалізовано |
8 |
Відновлення роботи міжнародного залізничного сполучення Кросьценко-Хирів-Нижанковичі-Перемишль» з перспективою вантажних перевезень |
2024 |
Інфраструктура, економіка |
В стадії реалізації |
9 |
Початок роботи логістичного терміналу ТзОВ «СУХИЙ ПОРТ» |
2024 |
Інфраструктура, економіка |
В стадії реалізації |
10 |
Початок роботи логістичного центру |
2024 |
Інфраструктура, економіка |
В стадії реалізації |
ІІ. Створення умов для стабільного соціально-економічного та культурного розвитку території Добромильської міської територіальної громади в умовах воєнного стану.
Головною метою програми є створення умов для економічного зростання та удосконалення механізмів управління розвитку громади на засадах ефективності, відкритості та прозорості, посилення інвестиційної та інноваційної активності, забезпечення належного функціонування комунальної інфраструктури, дотримання високих екологічних стандартів та внаслідок цього підвищення конкурентоспроможності громади, доступності широкого спектра соціальних послуг та зростання добробуту населення, збереження та відтворення трудових ресурсів, збереження та створення нових робочих місць в умовах впровадження економічних реформ.
Заходи, закладені у Програмі, спрямовані на реалізацію єдиної політики розвитку громади в умовах воєнного стану на 2025 рік,
У процесі виконання Програма може уточнюватися. Зміни і доповнення до Програми затверджуються рішенням сесії міської ради .
2.1. Розвиток економічного потенціалу
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері економічного розвитку на 2025 рік є:
- стимулювання реалізації інвестиційних проектів;
- залучення державних, інвестиційних коштів та ресурсів міжнародних фінансових організацій для реалізації інфраструктурних проектів;
- розвиток міжнародної співпраці;
- підвищення стандартів життя, розвиток людського і соціального капіталу шляхом поліпшення якості освіти і медичного обслуговування, підвищення дієвості і стабільності соціального захисту громадян;
- покращення благоустрою населених пунктів громади, розвиток інфраструктури;
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- створення сприятливих умов для залучення інвестицій в аграрний сектор, технологічного переоснащення діючих та організації нових підприємств із виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, створення сімейних фермерських господарств, сільськогосподарських кооперативів на території Добромильської міської територіальної громади ;
- підвищення якісного рівня обслуговування населення через Центр надання адміністративних послуг та Центр надання соціальних послуг.
2.2. Залучення інвестицій для розвитку території Добромильської міської територіальної громади
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері залучення інвестицій для розвитку території Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік є:
-
- сприяння інвесторам у питаннях консультативної допомоги, супроводженні інвестиційних проектів, які реалізуються в громаді;
- ефективне освоєння коштів міжнародних грантів, державного , обласного бюджету для соціально-економічного розвитку території Добромильської міської територіальної громади
- постійне оновлення інвестиційного майданчика на веб-сайті .
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- визначення пріоритетних об’єктів соціальної інфраструктури та виготовлення проектно-кошторисної документації для залучення інвестиційних коштів на реалізацію проектів з їх реконструкції, поточного та капітального ремонту;
- проведення системної організаційної роботи по залученню інвестиційних коштів за рахунок міжнародної матеріально-технічної допомоги, залученню інвесторів до розвитку інженерно-транспортної, соціальної інфраструктури населених пунктів;
- активна участь у Програмах, які фінансуються Європейським Союзом;
2.3. Підвищення фінансової незалежності місцевого бюджету
та ефективності використання бюджетних коштів
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері наповнення та виконання місцевого бюджету на 2025 рік є:
- забезпечення наповнюваності дохідної частини бюджету, своєчасності і повноти сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) до місцевого бюджету території Добромильської міської територіальної громади ;
- адміністрування місцевих податків і зборів;
- підвищення фінансової самодостатності території Добромильської міської територіальної громади ;
- проведення раціональної та ефективної податково-бюджетної політики;
- підвищення результативності бюджетних видатків.
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- здійснення постійного моніторингу виконання бюджетних програм з метою оцінки їх ефективності, результативності та економічної доцільності відповідних витрат бюджету;
- проведення аналізу стану дотримання фінансової та бюджетної дисципліни, виявляти причини та умови, що призвели до недоліків і порушень, надання рекомендації та пропозиції щодо їх усунення і запобігання у подальшому;
- здійснення управління бюджетними коштами в межах встановлених бюджетних повноважень із забезпеченням ефективного та раціонального використання бюджетних коштів, належної організації та координації роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів;
- вжиття заходів щодо оптимізації видатків бюджетних установ та дотримання жорсткої бюджетної дисципліни;
- підвищення якості та ефективності витрат бюджету розвитку шляхом спрямування таких коштів на реалізацію пріоритетних інвестиційних програм (проектів) з урахуванням оцінки їх економічної ефективності, використання системи електронних державних закупівель;
- забезпечення надходжень податків, зборів та інших обов’язкових платежів до місцевих бюджетів не менше рівня визначених бюджетних призначень;
- забезпечення дотримання законодавства при здійсненні державних закупівель товарів та послуг, раціонального використання державних коштів;
2.4. Реалізація політики у галузі будівництва, архітектури та земельних відносин
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері будівництва, архітектури та земельних відносин на 2025 рік є:
- забезпечення додержання законодавства у сфері архітектури, містобудування та державних стандартів, норм і правил при реалізації затвердженої містобудівної документації;
- створення ефективної системи управління земельними ресурсами;
- забезпечення прозорості у сфері земельних відносин та будівництва;
- використання земель за їх функціональним призначенням;
- створення привабливих умов для залучення інвестицій шляхом розробки та прийняття основних містобудівних документів;
- підтримка розвитку тваринництва в приватному секторі на території Добромильської міської територіальної громади шляхом створення громадських пасовищ.
- Залучення коштів до міського бюджету шляхом проведення земельних аукціонів (торгів).
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- здійснення інвентаризації земельних ділянок, на яких розташовано будівлі і споруди установ Добромильської ТГ, з метою оформлення правовстановлюючих документів на землю під будівлями та спорудами установ, власником яких є Добромильська міська рада;
- організація землеоціночних та землевпорядних робіт для продажу та оренди ділянок;
- формування переліку земельних ділянок,які підлягають продажу на земельних торгах (аукціонах).
- ведення земельно-кадастрової документації в розрізі землекористувачів та власників земельних ділянок на території Добромильської міської територіальної громади , здійснення обліку кількості земель.
2.5. Розвиток житлово-комунального господарства та інфраструктури
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері житлово-комунального господарства та інфраструктури на 2025 рік є:
- поліпшення якості надання житлово-комунальних послуг для населення території Добромильської міської територіальної громади ;
- поліпшення благоустрою території Добромильської міської територіальної громади;
- поліпшення стану забезпечення населення якісною питною водою;
- поліпшення експлуатаційного стану комунальних доріг;
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- залучення інвестицій для реалізації інвестиційних проектів у сфері житлово-комунального господарства з залученням коштів з різних джерел;
- поліпшення матеріально-технічного забезпечення КП МВУЖКГ м.Добромиль;
- підвищення ефективності роботи КП МВУЖКГм. Добромиль щодо надання житлово-комунальних послуг, удосконалення систем управління, виконання робіт з благоустрою Добромильської міської територіальної громади ;
- організація контролю за дотриманням вимог правил благоустрою на території Добромильської міської територіальної громади ;
- вирішення проблемних питань збору та утилізації сміття, твердих побутових відходів, прибирання стихійних сміттєзвалищ;
- здійснення благоустрою кладовищ;
- проведення робіт з вирубки дерев, що знаходяться в аварійному стані чи завдають шкоди лініям електромережі;
- обслуговування мереж водопостачання та водовідведення;.
2.6. Система надання якісних адміністративних послуг
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері надання адміністративних послуг на 2025 рік є:
-
- підвищення якості та доступності надання адмінпослуг населенню Добромильської міської територіальної громади з врахування існуючих тенденцій;
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
-
- Налагодження роботи станції для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі ID-картки;
- Формування єдиного реєстру місцевих адміністративних послуг
- Навчання та підвищення кваліфікації персоналу;
- Підключення 3 віддалених робочих місць до ДРАЦС;
- Підключення адміністраторів ЦНАП до програми «Соціальна громада».
2.7. Доступ до належного медичного обслуговування
Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері медичного обслуговування на 2025 рік є:
- підвищення якості та доступності надання медичної допомоги первинного та вторинного рівнів населенню території Добромильської міської територіальної громади , шляхом оптимізації мережі відповідно до потреб населення громади;
- поліпшення матеріально-технічної бази комунального некомерційного підприємства Добромильськох міської ради «Добромильська районна лікарня» шляхом залучення різних джерел фінансування.
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
Діяльність у галузі охорони здоров’я у 2025 році буде спрямована на виконання умов для ефективного та доступного для усіх громадян медичного обслуговування.
Серед основних завдань, які потребують першочергового вирішення є:
- профілактика, рання діагностика, розвиток первинної медико-санітарної допомоги;
- зниження рівня захворюваності шляхом виділення бюджетних коштів на Програми медичного спрямування;
- покращення матеріальної бази КНП
- сприяння та пошук фінансових джерел і благодійної допомоги на покращення матеріально-технічної бази для КНП ДМР «Добромильська районна лікарня»;
2.8. Розвиток освіти, культури, спорту та туризму
Пріоритетні напрями та завдання в сфері освіти,культури, спорту та туризму на 2025 рік :
- безпека учасників освітнього процесу, забезпечення доступності якісних освітніх послуг відповідно до потреб та запитів громади
- продовження роботи з формування спроможної мережі закладів загальної середньої, позашкільної, дошкільної освіти відповідно до потреб населення громади
- створення безпечного освітнього простору в закладах освіти
- створення сучасного освітнього середовища для подальшого впровадження та реалізації Нової української школи
- забезпечення безоплатним харчуванням здобувачів освіти пільгових категорій закладів загальної середньої освіти
- організація змістовного дозвілля, відпочинку та оздоровлення дітей з урахуванням безпекових умов при проведені заходів
- забезпечення доступності дошкільної освіти з розширенням можливостей для батьків у виборі форми навчання
- державний стандарт дошкільної освіти як гарантія якісної підготовки дітей до школи
- впровадження практик з метою виховання національної самосвідомості та почуття патріотизму
- організація заходів, спрямованих на реінтеграцію внутрішньо переміщених осіб до культурного життя громади
- подальше впровадження реформи мережі комунальних закладів культури
- поліпшення культурного обслуговування населення шляхом реалізації різноманітних проєктів
- проведення заходів до державних та пам’ятних дат
- облаштування найпростіших укриттів, встановлення покажчиків найпростіших укриттів, проведення періодичних навчальних тренувань для працівників щодо дій у надзвичайних умовах
Заходи
- придбання обладнання і предметів довгострокового користування для організації освітнього простору «Нова українська школа» - 2025 (співфінансування коштів місцевого бюджету)
- придбання шкільного автобуса (співфінансування коштів місцевого бюджету)
- розпочати процес створення академічного ліцею (нормативні документи)
- ремонт вентиляційної витяжки в ЗДО «Казка» м. Добромиль (кошти місцевого бюджету)
- ремонт спортивної зали в ОЗНЗ ЗСШ І – ІІІ ст. м. Добромиль (кошти місцевого бюджету)
- проведення капітального ремонту з впровадженням комплексної термомодернізаціїбудівлі закладу загальної середньої освіти І – ІІІ ст. смт. Нижанковичі(кредитна програма, кошти місцевого бюджету)
- підтримка призерів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів ІІ та ІІІ етапу (кошти місцевого бюджету)
- підтримка осіб з особливими освітніми потребами
- проведення поточних ремонтів у закладах освіти, культури (кошти місцевого бюджету)
- програма оздоровлення дітей (кошти місцевого бюджету)
- організація, проведення та участь у благодійних заходах для дітей-сиріт та дітей з особливими потребами
- придбання музичних акустичних систем (кошти місцевого бюджету)
- придбання сценічного одягу (кошти місцевого бюджету)
- організація та проведення районних і міських спортивно-масових заходів з видів спорту з усіма верствами населення (кошти місцевого бюджету)
- придбання спортивного інвентарю довгострокового користування (кошти місцевого бюджету)
- утримання спортивної інфраструктури та капітальні видатки (кошти місцевого бюджету)
- організація роботи з дообладнання підвальних приміщень для найпростіших укриттів закладів освіти, культури
- проведення благодійних заходів для підтримки ЗСУ
- відзначення: загальнодержавних, міських та районних свят; державних пам`ятних дат та історичних подій; професійних свят та інших подій міського, районного та обласного значення
2.11. Підтримка сім’ї, дітей та молоді, а також громадян похилого віку, інвалідів, які потребують соціального обслуговування
Пріоритетними напрямами та завданнями з підтримки сім’ї, дітей та молоді, а також громадян похилого віку, інвалідів, які потребують соціального обслуговування на 2025 рік є:
- підвищення рівня та якості життя дітей, сімей та молоді;
- забезпечення прав та задоволення законних інтересів дітей, сімей та молоді;
- здійснення заходів щодо запобігання бездоглядності і безпритульності серед дітей, які виховуються у складних життєвих обставинах;
- зниження рівня поширення негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі;
- забезпечення соціального обслуговування (надання соціальних послуг) громадян похилого віку, інвалідів, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- надання правової та інформаційної допомоги населенню щодо захисту прав дітей;
- профілактика заходів щодо для зменшення рівня правопорушень серед неповнолітніх дітей;
- виявлення дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах;
- обстеження житлово-побутових умов;
- вжиття заходів щодо надання статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та забезпечити їх влаштування;
- здійснення контроль за умовами виховання та утримання дітей, які опинились в складних життєвих обставинах;
- представлення інтересів дітей в судах.
- Надання послуги «догляд стаціонарний» у відділенні стаціонарного догляду.
- ведення роботи щодо введення нових соціальних послуг на території громади, зокрема соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
- робота з молоддю щодо попередження насильства в родинах, ведення здорового способу життя.
- Охоплення певними видами соціальних послуг якомога більше населення громади з метою забезпечення комфортного проживання осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах.
2.12.Охорона навколишнього природного середовища.
Пріоритетними напрямами у сфері охорони навколишнього природного середовища на 2025 рік є:
- Раціональне використання природного середовища і його збереження;
- Протидія деградації довкілля та запобігання надзвичайним ситуаціям;
- Підвищення екологічної свідомості мешканців громади;
Основні заходи що плануються для їх виконання:
- Здійснення контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства та Правил благоустрою території громади.
- Продовження робіт по впорядкуванню системи утилізації відходів;
- Продовження робіт по ліквідація стихійних сміттєзвалищ, не допущення їх повторного утворення;
- озеленення території населених пунктів, належне утримання існуючих парків та скверів;
- залучення інвестицій в екологічну інфраструктуру, особливо щодо управління відходами та водопостачання і водовідведення з метою збереження природної спадщини.
2.13. Підвищення рівня безпеки життя громадян.
Цивільний захист, пожежна та техногенна безпека
Пріоритетними напрямами та завданнями з підвищення рівня безпеки життя громадян, цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки на 2025 рік є:
- запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, ефективне реагування на них, забезпечення збереження життя і здоров’я людей;
- контроль за станом навколишнього природного середовища, санітарно-гігієнічною та епідемічною ситуацією;
- запобігання загибелі людей на водних об’єктах;
- організація обліку та контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням;
- удосконалення та підтримання у готовності системи централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації;
- просвітницька робота серед населення щодо правил безпеки життєдіяльності, способів надання першої медичної допомоги;
Основні заходи, що плануються для їх виконання:
- фінансова підтримка військових формувань задля безпеки і захисту території ;
- створення, збереження та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
- забезпечення роботи комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, а в разі виникнення надзвичайної ситуації – спеціальних комісій з їх ліквідації;
- організація проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів, спрямованих на ліквідацію надзвичайних ситуацій та їх наслідків;
- визначення потреби у захисних спорудах цивільного захисту, утримання їх у готовності до використання за призначенням, прийняття рішень про подальше використання даних об’єктів комунальної власності та безхазяйних захисних споруд;
- забезпечення оповіщення та інформування населення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;
- забезпечення реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки на суб’єктах господарювання, що належать до сфери управління міської територіальної громади ;
- утримання та належне фінансування підрозділів місцевої пожежної охорони.
- забезпечення комплексного підходу для створення безпекового середовища на території громади .
ІІІ. Фінансування програми згідно заходів та цільових програм
Відповідно до пріоритетів, визначених у Програмі соціально-економічного та культурного розвитку території Добромильської міської територіальної громади на 2025 рік, значна увага приділятиметься підвищенню інвестиційної привабливості та конкурентоспроможності території завдяки ефективному використанню наявного економічного потенціалу.
Показники економічного, соціального та культурного розвитку території Добромильської міської територіальної громади за 2025 рік характеризують позитивну динаміку розвитку, яку передбачено надалі досягти в результаті реалізації запланованих в Програмі заходів, та цільових проектів.
Перелік перспективних проектів, реалізація яких передбачається у 2025 році вказано у додатку.
ІV. Результати виконання Програми
Фінансове забезпечення реалізації завдань і заходів Програми пропонується здійснюватися за рахунок державного, обласного і місцевого бюджетів, коштів суб’єктів господарювання, вітчизняних та іноземних інвесторів, міжнародних фінансових організацій, залучених коштів населення, а також коштів інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Спрямування інвестиційних потоків у різні сфери економічної та соціальної діяльності дозволить забезпечити вирішення основних соціальних питань та виконання планових надходжень до бюджету Добромильської міської територіальної громади .
Для забезпечення ефективного використання бюджетних коштів передбачається концентрація видатків на заплановані бюджетні призначення та виконання пріоритетних проектів розвитку соціальної інфраструктури.
Програма соціально-економічного та культурного розвитку на 2025 рік містить завдання і орієнтири щодо подальшого розвитку економіки, соціальної та культурної сфери Добромильської міської територіальної громади .
Протягом року питання місцевого розвитку вирішуватимуться, виходячи з інтересів громади та на основі її активної участі.
Додаток 1
до Програми соціально - економічного
та культурного розвитку
Перелік цільових програм на 2025 рік
№ з/п
|
Назва Програми / Положення |
Заплановано коштів на 2025 рік, тис. грн. |
Примітка |
|
Житлово-комунальне господарство
|
||||
1 |
Програма «Розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою міста Добромиль, селища Нижанковичі та сіл які увійшли до складу Добромильської міської ради на 2025 рік» |
6650,0+1000,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
2 |
Програма «Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги та розміром економічно-обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання) для населення м. Добромиль на 2025 рік» |
900,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
3 |
Програма внески до статутного капіталу комунального підприємства МВУ ЖКГ м.Добромиль на 2023-2025 роки (заходи на 2025 рік) |
2800,0
|
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
4 |
Програма «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожної інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету на 2025 рік». |
400,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
Екологія |
||||
1 |
Програма охорони навколишнього природного середовища Добромильської міської ради 2021-2025 рік (заходи на 2025 рік) |
20,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
Соціальний захист населення |
||||
1 |
Програма відшкодування компенсації за перевезення окремих пільгових категорій громадян на приміських маршрутах загального користування автомобільним (залізничним) транспортом у Добромильській міській раді на 2025 рік |
350,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
2 |
Програма «Про порядок надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого» на 2025 рік |
150,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
3 |
Програма виплати одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам Добромильської міської ради у 2025 році |
150,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
4 |
Програма виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі на території Добромильської на 2025 рік |
360,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
5 |
Програма соціальної підтримки сімей загиблих військовослужбовців, які брали участь в захисті Батьківщини від збройної агресії Російської Федерації проти України на 2025 рік |
150,0 |
За рахунок вільного залишку коштів |
|
Спорт |
||||
1 |
Програма розвитку спорту серед населення Добромильської міської ради на 2025 рік ( видатки на спортивні заходи та підтримка ФСТ «Колос» ) |
100,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
Медицина |
||||
1 |
Програма безкоштовного забезпечення медикаментами пільгових категорій населення - жителів Добромильської міської ради на 2025 рік |
340,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
2 |
Програма надання грошової допомоги дітям та дорослим з рідкісними (орфанні) захворюваннями на 2025 рік. |
80,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
3 |
Програма безкоштовного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю технічними засобами та виробами медичного призначення для використання в побутових умовах на 2025 рік. |
641,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
4 |
Програма підтримки неспроможних ФАПів на 2025 рік. |
2073,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
5 |
Програма по транспортуванню хворих з хронічною нирковою недостатністю, які отримують програмний гемодіаліз у комунальному некомерційному підприємстві Дрогобицької міської ради «Дрогобицька центральна районна лікарня»
|
424,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
Культура |
||||
1 |
Програма охорони та збереження культурної спадщини на території Добромильської територіальної громади на 2021-2025 роки (заходи на 2025 рік)
|
80,45 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
Безпека, цивільний захист та надзвичайні ситуації |
||||
1 |
Положення про Резервний фонд |
1000,0 |
За рахунок дохідної частини бюджету |
|
2 |
Програма підтримки Збройних сил України на 2025 рік |
1000,0 |
За рахунок вільного залишку коштів |
|
3 |
Програма підтримки Збройних сил України на 2025 рік», «Програма покращення матеріально-технічного забезпечення військової частини 3028 Національної гвардії України на 2025 рік |
1200,0 |
За рахунок вільного залишку коштів |
|
Додаток 2
до Програми соціально – економічного та культурного
розвитку на 2024 рік
Перелік пропонованих інвестиційних проектів
№ п/п |
Найменування інвестиційного проекту |
Термін виконання |
Фінансовий ресурс тис.грн. |
Пріоритет |
1 |
Капітальний ремонт водопроводу по вул. Галицька в м.Добромиль Самбірського району Львівської області |
2025 |
Обладнання надане в рамках співпраці з ЮНІСЕФ |
Комунальне господарство |
2 |
Капітальний ремонт з розширенням площі приміщень відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Центру надання соціальних послуг Добромильської міської ради за адресою: вул.Газовиків,14б, с.Міженець, Самбірського району Львівської області |
2025 |
2400,0 |
Соціальний захист |
3 |
Капітальний ремонт будівлі ЗЗСО І-ІІІ ступенів смт. Нижанковичі Добромильської міської ради Самбірського району Львівської області |
2025-2026 |
37 000,0 |
освіта |
4 |
«Капітальний ремонт будівлі аптеки №168 з впровадженням енергозберігаючих заходів за адресою : вул. Міцкевича, 7 м.Добромиль Самбірського району Львівської області» |
2025 |
2 250,0 |
освіта |
5 |
Капітальний ремонт спортивного залу в "Опорному загальноосвітньому навчальному закладі – «Загальноосвітня середня школа I-III ступенів м. Добромиль Добромильської міської ради , Самбірського району, Львівської області» з впровадженням енергозберігаючих заходів. |
2025 |
5 913,0 |
Освіта, спорт |
6 |
«Ремонтно - реставраційні роботи памятки архітектури місцевого значення Ратуша (Народний дім) у с.Нове Місто Старосамбірського району Львівської області з пристосуванням горища під туристичний осередок та місця відпочинку туристів та розвитку місцевого бізнесу (продовження робіт)» |
2025-2027 |
34 000,0 |
Культурна спадщина, туризм |
7 |
Відкриття пішохідного переходу на МАПП «Нижанковичі – Мальговичі» |
2025 |
Кошти Уряду Республіки Польща |
Інфраструктура, економіка |
8 |
Відновлення міжнародного залізничного сполучення Загуж (Польща) — Хирів (Україна) з продовженням вузькоколійного маршруту в напрямку Нижанковичі (Україна) — Перемишль (Польща) |
2025 |
Кошти АТ «Укрзалізниця», приватні інвестиції |
Інфраструктура, економіка |
9 |
Початок роботи логістичного терміналу ТзОВ «СУХИЙ ПОРТ» |
2025 |
Приватні інвестиції |
Інфраструктура, економіка |
10 |
Початок роботи логістичного центру |
2025 |
Приватні інвестиції |
Інфраструктура, економіка |
Т.в.о. міського голови Олена МАЦЬКО