Як діяти у разі застосування фосфорних боєприпасів! та ПАМ'ЯТКА ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ!

Дата: 19.07.2023 09:50

Як діяти у разі застосування фосфорних боєприпасів

Російські окупанти під час війни використовують заборонену зброю, зокрема і проти цивільного населення. Неодноразово було зафіксовано використання росіянами фосфорних боєприпасів проти українців.

Фосфорні боєприпаси – це зброя, яка містить білий фосфор та поширює запальну сполуку, температура горіння якої перевищує 800°C. Білий фосфор займається від контакту з повітрям, а територія його поширення може сягати кількох сотень квадратних метрів.

Як зрозуміти, що була застосована фосфорна хімічна зброя?

Ознака застосування – білий наліт на місці вибуху. Застосування білого фосфору дає поєднаний ефект — не лише дим і полум'я, а й психологічний шок. Властивою рисою застосування фосфорної бомби є обвуглювання органічних тканин зі збереженням одягу, а у разі вдихання розжареної суміші — випалювання легень. Відстань ураження — до 150 м.

Що робити, якщо людина має фосфорні опіки?

• Зніміть із постраждалого весь одяг, використовуючи засоби індивідуального захисту (рукавички). Торкатися руками видимих частинок білого фосфору заборонено

• Щоб змити зі шкіри частинки фосфору, найкраще обережне промивання холодною водою

• Прикрийте уражені ділянки шкіри та частини тіла чистою вологою серветкою (промокніть тканину або бинт чистою холодною водою)

• Не використовуйте для промивання інші рідини, крім чистої холодної води

• Заборонено наносити на опіки та рани будь-які мазі

• Використання холодної води є критичним, але будьте обережні, щоб запобігти розвитку гіпотермії у постраждалих

• Не полишайте постраждалого без догляду до приїзду медиків

Що робити, якщо фосфор потрапив в очі?

• Залиште місце атаки та зони ураження

• Промийте очі великою кількістю прохолодної води протягом щонайменше 15 хвилин

• Накладіть на очі вологі серветки (компреси)

• Це дозволить уникнути повторного займання частинок білого фосфору

Що робити, якщо людина проковтнула або вдихнула фосфор?

• Якомога швидше залиште місце атаки

• Якщо у постраждалого порушене дихання, допоможітьйому зайняти зручне положення, яке забезпечити прохідність дихальних шляхів та полегшить дихання

• До приїзду медиків не лишайте постраждалого самого

• Не провокуйте у постраждалого блювоту. Блювотні маси та фекалії постраждалого можуть викликати опіки під час контакту зі шкірою

Важливо пам'ятати, що содові розчини та загалом харчова сода не використовуються у наданні допомоги постраждалим від білого фосфору.

З повагою Старосамбірський відділ ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Ми працюємо аби Ви були здорові!

ПАМ'ЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

Хімічна аварія - порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., що призводять до викиду або протоки аварійно-хімічно небезпечних речовин в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку масового ураження людей та тварин.

ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ

• який хімічно небезпечний об'єкт розташований у районі Вашого перебування

• які небезпечні хімічні речовини він використовує

• які засоби захисту найефективніші

• який вид хімічної зброї був застосований (при можливості)

При викинені надзвичайної ситуації хімічного характеру можуть діяти кілька факторів, що вражають (пожежі, вибухи, хімічне зараження місцевості та повітря та ін.). Найбільш ймовірні отруєння хлором, аміаком та виробничими сполуками.

Ознаки отруєння хлором

Спостерігається різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.

Ознаки отруєння аміаком

Почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри. У певних умовах за отруєння можливий смертельний результат.

ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ'ЯТАТИ

При небезпеці отруєння хімічно небезпечних речовин необхідно:

• швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру) отруєння;

• у разі ураження аміаком сховатися на нижніх поверхах захищеної споруди;

• у разі ураження хлором піднятися на верхні поверхи будівель;

• вийшовши із зони ураження в чисте приміщення герметизуйте його;

• використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності - ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

За небезпеки отруєння на вулиці необхідно швидко вийти з району зараження, використовувати змочені водою матеріали, а при можливості - сховатися в захисних спорудах.

Якщо Ви знаходитесь вдома, потрібно щільно закрити вікна і двері, вимкнути нагрівальні прилади, газ. Шматками тканини, змоченими содовим розчином, провести герметизацію вікон та дверей, відійти та чекати повідомлень про подальші дії.

ЦЕ ПОТРІБНО ВМІТИ

Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором

Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно.

Транспортувати постраждалого можна лише у лежачому положенні. У разі необхідності - зробити штучне дихання способом «рот в рот».

Основним засобом боротьби з хлором є вода.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря.

Транспортувати потерпілого необхідно у лежачому положенні. Забезпечити тепло та спокій, дати зволожений кисень.

З повагою, Старосамбірський відділ ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Ми працюємо аби Ви були здорові!